Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2014-09-19

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

1[edytuj kod]

Flaga Nowej Zelandii
Flaga Nowej Zelandii

…jaka przyszłość czeka nowozelandzką flagę?
…dlaczego część Nowozelandczyków chce zmienić flagę państwową?
jakie referendum odbędzie się w Nowej Zelandii jeżeli jutrzejsze/dzisiejsze/najbliższe wybory parlamentarne wygra Partia Narodowa?

Debata nad zmianą flagi Nowej Zelandii (dyskusja)
Archiwalna nominacja do CzyWiesza (sprzed 2024 roku)
źródła ilustracje autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Delta 51 Delta 51
Najlepiej, gdyby artykuł trafił do ekspozycji przed 20 września. Delta 51 (dyskusja) 19:10, 20 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]
@Delta 51 Konkretny artykuł na ciekawy temat :) Carabus (dyskusja) 20:51, 20 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]

2[edytuj kod]

…jak chińscy chłopi reagowali na budowanie linii telegraficznych?

Ruch samoumocnienia (dyskusja)
Archiwalna nominacja do CzyWiesza (sprzed 2024 roku)
źródła ilustracje autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Felis domestica Hoa binh

@Felis domestica: Podpisałem, choć – co mnie nieco dziwi – styl nie powala... Belissarius (dyskusja) 22:14, 25 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]

Kupcy europejscy zaczęli sprowadzać do Chin opium i import gwałtownie wzrósł w latach 1930 - ta data coś mi nie pasuje. PMG (dyskusja) 15:23, 26 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]
Ale sam tekst mi się podoba. PMG (dyskusja) 15:37, 26 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]
Literówka, dzięki za wychwycenie--Felis domestica (dyskusja) 06:18, 27 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]

3[edytuj kod]

Mury Carcassonne
Mury Carcassonne

jaki zamek we Francji odwiedza rocznie co najmniej 2 miliony turystów?
jaki średniowieczny kompleks architektoniczny znajduje się na zdjęciu obok?
jaki średniowieczny kompleks architektoniczny przetrwał w niezmienionym niemal stanie do dnia dzisiejszego?
…że fortyfikacje Carcassonne przetrwały w niezmienionym niemal stanie do naszych czasów?

Fortyfikacje Carcassonne (dyskusja)
Archiwalna nominacja do CzyWiesza (sprzed 2024 roku)
źródła ilustracje autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 12 Tournasol7 Tournasol7

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: Mont Saint-Michel. Tak więc potrzbne jest inne, np. o to że fortyfikacje przetrwały od średniowiecza, albo cuś... Poza tym tytuł hasła jest fatalny "zamek fortecy"? Czyli zamek w zamku? Ponadto Cité to nie forteca a miasto, jego centrum, tutaj w sensie "stare miasto". IMO tytuł powinien raczej wyglądać jakoś tak "zamek i mury Starego Miasta Carcassonne". Ponadto:

  1. Fatalny styl, dużo błędów gramatycznych, pewnie wynikłych z pośpiechu, ale bez poprawienia nie puszczę;
  2. Błędy w podpisach pod zdjęciami, np. Hotel de la cite to nie żaden hotel, a siedziba władz miejskich, czyli merostwo (np. Hôtel de ville w Paryżu)
  3. Carcassonne nigdy nie było żadną fortecą. Było zwykłym średniowiecznym miastem, które jakimś trafem przetrwało do dziś w niezmienionym stanie (większość miast europejskich, w tym Warszawa, Gdańsk, Lwów, Kraków, straciła swe mury obronne w XIX wieku)
  4. Z artykułu wynika, że starówka Carcassonne to mury, baszty, zamek hrabiego i katedra, podczas gdy przecież jest tam ścisła, iście średniowieczna zabudowa miejska. Ludzie tam mieszkają!

Reasumując: artykuł do poważnej przeróbki, bo takiego jaki jest nie przyjmę Belissarius (dyskusja) 04:07, 23 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]

Dodałem inne pytania. Tytuł hasła nie jest wzięty z nieba. Został on zaczerpnięty z oficjalnych ulotek z Carcassonne. Były w różnych językach, m.in. w języku polskim. Jej zdjęcie jest tutaj. Inna sprawa, że faktycznie nie ukazuje rzeczywistości. Cité de Carcassonne wcale nie jest centrum miasta. Należy tutaj rozróżnić Ville, czyli tak zwane dolne miasto, które położone jest w centrum Carcassonne, oraz Cité, które położone jest nieopodal na wzgórzu. Warto tu dodać, że początki Ville sięgają średniowiecza, które obecnie jest centrum miasta.

Poza tym:

  1. Nigdy nie byłem humanistą, tym bardziej polonistą, więc fatalnego stylu nie potrafię tu stwierdzić. Hasło nie powstało w pośpiechu, lecz przez 3 dni. Błędów gramatycznych nie jestem poprawię, bo ich nie jestem w stanie ich wyłapać. Jeśli naprawdę jest z tym aż tak źle to chyba odpuszczę sobie pisanie takich artykułów, by nie obniżać jakości wikipedii.
  2. Błędów pod zdjęciami nie ma. Carcassonne ze względu na swoją natury, czyli na podział miasta na Cité i Ville posiadało 2 ratusze: Hôtel de Ville było siedzibą władz miasta dolnego, natomiast Hôtel de la Cité było ratuszem dla miasta położonego na wzgórzu. Zresztą na budynku jak byk widnieje napis Hôtel de la Cité.
  3. W tekście nie ma mowy o fortecy, lecz o fortyfikacjach, które są tu liczne. Cité de Carcassonne było specyficznym miastem, ponieważ było z jednej strony miejscem zamieszkania ludzi, z drugiej strony było zbudowane tak, by było miastem nie do zdobycia. Nie bez powodu było na liście twierdz wojskowych, mimo że mieszkali tam ludzie.
  4. Tu się nie zgodzę. We wstępie jest napisane "W obecnej postaci jest wybitnym przykładem średniowiecznego grodu, z masywnymi murami obronnymi otaczającymi zamek, okoliczne budynki, ulice oraz gotycką katedrę". Więc jasno jest napisane, że są tam okoliczne budynki i ulice. Inna sprawa, że w większości z tych budynków są obecnie restauracje, sklepy z pamiątkami czy produktami regionalnymi.

A tak na marginesie to mój pierwszy od ponad pół roku dłuższy artykuł. Chyba przerwa była zbyt krótka... Pozdrawiam. Tournasol Demande-moi! 13:07, 23 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]

Ad. 2. - sądzę, że chodzi o to, że podpis pod zdjęciem może być mylący dla polskiego czytelnika i należałoby go przetłumaczyć (albo inaczej ująć). Gytha (dyskusja) 21:28, 23 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]
  • @Tournasol7 Od XIX wieku warownia Carcassonne zaczyna przyciągać licznych erudytów. - zaczyna, zaczyna i jeszcze nie przyciągnęła? Poważnych błędów nie widzę, domyślam się ze chodzi o stylistykę, kolejność słów czy jest i , trochę powtórzeń (zaczęły być traktowane jako wygodny kamieniołom – jego mury i wieże zaczęły być demontowane) – nie wiem, jak z czytaniem u Tournasola, ale na pewno na samych encyklopediach i creepypastach da się pozbierać do kupy trochę ładnych zdań o ptakach :P Spróbuję coś poprawić. Soldier of Wasteland (dyskusja) 22:55, 23 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]
  • Poprawiłem co się dało i teraz można rzec, że jest OK, ale tytuł trzeba zmienić na IMO "Fortyfikacje Carcassonne". Belissarius (dyskusja) 22:37, 25 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]
  • Mam pewne zastrzeżenia dotyczące treści artykułu:
  1. cité nie znaczy fortyfikacje. Nawet wpis na stronie UNESCO (podany w linku w artykule) mówi "historic fortified city" (patrz: link).
  2. W historii jest mowa o "lokalnym buncie" z 1262 a nie ma mowy o kataryzmie, i całej wojnie w której carcassonne ucierpiało i sprowokowało późniejszą budowę Nowego Miasta.
  3. Nie ma też nic o kontrowersjach związanych z dość "bajkowym" podejściem Eugene'a Viollet-le-Duca.
  4. Podejście do niektórych wyrazów francuskich jest dość swobodne, np: "Hôtel de la Cité (ratusz)", "Duże znaczenie miały też prace konserwatorskie prowadzone przez Eugène Viollet-le-Duc ".
  5. Odnosząc się do kilku argumentów w poprzedniej dyskusji: "Zresztą na budynku jak byk widnieje napis Hôtel de la Cité." -- w tym przypadku jest to hotel i nie ma związku z żadnym ratuszem, istnieje też strona www hotelu. Jego powstanie na początku XX wieku zbudziło zresztą spore kontrowersje. Ratusz to zawsze Hôtel de ville.
  6. Uważam że pytanie typu "średniowieczny kompleks architektoniczny przetrwał w niezmienionym niemal stanie do dnia dzisiejszego?" jest nieprawdziwe, bo Carcasonne jest w sporej części rekonstrukcją XIX-wieczną.
  7. Może istnieć miasto-forteca. W Polsce takimi miastami były choćby Toruń, Zamość, Poznań, Zbąszyń...
Osobiście sam nie jestem humanistą, mam wykształcenie ścisłe, pracuję poza humanistyką, ale nie zwalnia to mnie z dbania o język i umiejętność pisania, jak "humanistów" nic nie zwalnia z umiejętności liczenia bez błędów. To jest taka moja personalna opinia jedynie.
Pozdrawiam wszystkich!
Ventic (dyskusja) 09:57, 29 sie 2014 (CEST)[odpowiedz]

4[edytuj kod]

…że pewne szczypawki są pożyteczne dla rolnictwa?
…jak dba o młode samica tego skorka?

Doru lineare (dyskusja)
Archiwalna nominacja do CzyWiesza (sprzed 2024 roku)
źródła ilustracje autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Carabus Carabus