Dyskusja wikiprojektu:Piłka nożna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wikiprojekt:Piłka nożna: Zasady i zalecenia pisania artykułów piłkarskichSzablony piłkarskie (Szablon:Futbol w...) • Propozycje artykułów piłkarskich

Dyskusje: WikiprojektuPortalukategoriizasad i zaleceń pisania artykułów piłkarskichszablonów piłkarskich

Pomóż dopracowywać artykuły piłkarskie:Artykuł stycznia  Ostatnie zmiany:Artykuły w kategorii:Piłka nożna


Robert Lewandowski w "Zgłoś błąd"[edytuj kod]

Zgłoszono błąd: Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule#Robert Lewandowski. Czy ktoś mógłby się temu przyjrzeć? Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 20:33, 13 wrz 2017 (CEST)

Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy#Szablon:Piłkarz infobox[edytuj kod]

W tym miejscu trwa dyskusja nad zmianami w szablon:piłkarz infobox. Zapraszam do zapoznania się z propozycjami i wyrażenia swojego zdania. Nonander (dyskusja) 19:29, 28 wrz 2017 (CEST)

Reprezentacja w piłce nożnej mężczyzn[edytuj kod]

Cześć, do tego czerwonego hasła linkują dwa hasła z przestrzeni głównej, ale nie mogę zlokalizować miejsca, w którym jest aby go usunąć. Usunięcie jest konieczne ze względu na eksperymenty edycyjne w ostatnim czasie. Pomoże ktoś? → Snoflaxe (dyskusja) 21:37, 8 paź 2017 (CEST)

Uczestnicy Mundialu w Rosji i ostatni mecz barażowy Nowe Zelandii. W obydwu przypadkach wywołanie szablonu {{reprezentacja}} bez pierwszego parametru. ~malarz pl PISZ 23:39, 8 paź 2017 (CEST)
przykład  brak. ~malarz pl PISZ 23:40, 8 paź 2017 (CEST)
Wygląda na to, że, z powodu formy szablonu, linkujące zawsze będą. Wobec tego zablokowałem artykuł przed tworzeniem. Barcival (dyskusja) 13:48, 28 paź 2017 (CEST)

Wikiprojekt:Piłka nożna/Info[edytuj kod]

@9QBUS9, @Airwolf, @Ajsmen90, @Andrzej94, @Bartek23ef, @Bogic, @Cali$h93, @ChicagoFireFan, @Doktor.opi, @Ghańczyk3456 @Henryk Borawski, @J.Dygas, @Lancer WRC, @Lansinho, @Lukasb1992, @LukiP82, @Mati142, @Maxiuss, @Michczu, @Orbwiki107 @Politicus, @Pyciek, @Rudylwk, @Tcheinava, @Yurek88, @Zaluda96, @Żyrafał

Witajcie. Wzywam was, bo jesteście obecni na liście aktywnych członków wikiprojektu:piłka nożna. Wraz z @Malarz pl wskrzesiliśmy ostatnio szablon {{Wikiprojekt:Piłka nożna/Info}}. Należy wstawiać go do stron dyskusji wszystkich haseł związanych z piłką nożną. Niesie to wielkie ułatwienie, bo za pomocą powstałych kategorii można wprowadzać masowe zmiany, np. tylko w hasłach o stadionach piłkarskich. Do tej pory operatorzy botów, w tym ja, musieli za każdym razem mozolnie głowić się, jak z 1,2 miliona haseł wyłapać tylko te będące np. wspominanymi stadionami. Teraz wystarczy zajrzeć do Kategoria:Wikiprojekt Piłka nożna – hasła o stadionach. Wiemy też dzięki temu, że w polskiej Wikipedii jest 2998 haseł o stadionach piłkarskich. Żeby ożywić wikiprojekt potrzebne są również takie ciekawostki. Teraz staram się wstawiać te szablony masowo za pomocą bota, bo haseł są tysiące. Gdy skończę, nie będę nieustannie powtarzał tej czynności do parudziesięciu haseł powstałych w późniejszym czasie. Na stronie tego szablonu jest dokładnie wyjaśnione, jak działa. Mamy 6 parametrów: piłkarz, klub, reprezentacja, stadion, rozgrywki oraz trener. Dodatkowym parametrem jest nie. Dzięki niemu automatycznie oddzielamy emerytowanych lub nieżyjących piłkarzy i trenerów od tych aktywnych (wiemy, kto się już nie zdezaktualizuje), nieistniejące rozgrywki, reprezentacje, kluby czy stadiony. Gdy były piłkarz został trenerem, traktujemy go parametrem trener. Jeśli macie jakieś uwagi, to liczę na dyskusje. Nasz wikiprojekt obumarł, więc trzeba coś z tym zrobić. Ten szablon pozwoli ocenić nam skalę dezaktualizacji. Proszę o odzew. Mathieu Mars (dyskusja) 17:20, 27 paź 2017 (CEST)

Pytanie dla mnie mega kluczowe, które wobec wielu głosów jest oceniane różnorako: czy do dyskusji zaliczają się artykuły związane z beach soccerem, a także futsalem? Piłka piłce nierówna ;) ~Bartek23ef (Pokój zwierzeń) 18:09, 27.10
@Bartek23ef nie będę decydował za wszystkich, ale moim zdaniem wikiprojekt nie powinien zamykać się tylko na wersję "na trawie". Te dyscypliny są pochodną tradycyjnej piłki nożnej, więc ich nie porzucimy. Uważam, że do kategorii piłkarze powinni być zaliczani futsalowcy i plażowi. Kluby, trenerzy, reprezentacje, rozgrywki - nie widzę przeszkód. A ze stadionami to nawet się nie orientuję, ile mamy stadionów z piaskiem. :) Mathieu Mars (dyskusja) 18:22, 27 paź 2017 (CEST)

Bardzo cenna uwaga będę starał się stosować, bowiem niedługo skończę artykuł o składach drużyn na tegoroczną edycję Ligi Mistrzów UEFA, który póki co widnieje w moim brudnopisie i będę starał się aktualizować strony piłkarzy oraz klubów występujących w tegorocznych rozgrywkach. Pyciek (dyskusja) 19:05, 27 paź 2017 (CEST)

@Pyciek, składy związane z rozgrywkami też z parametrem rozgrywki. Mathieu Mars (dyskusja) 19:08, 27 paź 2017 (CEST)

Wikipedia:Biblioteka/Piłka nożna[edytuj kod]

@Yurek88, @Lansinho, @Henryk Borawski, @Bogic, @Lukasb1992, @Ghańczyk3456, @Bartek23ef, @Pyciek, @J.Dygas, @Politicus, @Lancer WRC, @Ajsmen90, @9QBUS9, @ChicagoFireFan, @Zaluda96, @Cali$h93, @Doktor.opi, @Andrzej94, @Bogdan Starościak, @Tcheinava, @LukiP82, @Maxiuss, @Orbwiki107, @Mati142, @Airwolf, @Żyrafał, @Mathieu Mars, @Michczu, @Rudylwk, ale was jest dużo i wszyscy aktywni. Heh, na pewno też wszyscy macie projekt w obserwowanych, więc i niepotrzebnie pingam ;) Ale ja tu po prośbie - moglibyście zadać kłam tezie, że jak się ktoś zajmuje piłką, to już nie zagląda do książek i wpisać czym dysponujecie (w tym też publikacjami online) na stronę, którą podałem w nagłówku? Hedger z Castleton (dyskusja) 12:43, 9 lis 2017 (CET)

Ja zaglądam do książek, ale nie o piłce nożnej. :) (air)Wolf {D} 12:54, 9 lis 2017 (CET)
 • Podobnie jak przedmówca. Pisząc i edytujac artykuły, korzystam z internetowych baz danych i portali informacyjnych, więc nie mieści się to raczej w zakresie twojej prośby. Mathieu Mars (dyskusja) 13:09, 9 lis 2017 (CET)
 • Dziękuję za informację, dopisałem parę, mam jeszcze kilka biografii, ale z nimi dałem sobie spokój. Yurek88 (vitalap) 14:28, 9 lis 2017 (CET)
 • A ja szukam aktualnych informacji na str. Internetowych takich jak FIFA,UEFA,ARD-text,itp nawet piszę za.. stroną FIFA czy ARD biblioteki nie nie używam.--J.Dygas (dyskusja) 23:21, 9 lis 2017 (CET)
 • Nowości piłkarskie biorę z naszej 90minut oraz ukraińskiej https://www.ua-football.com, dane statystyczne i profile ze stron: http://pl.soccerway.com,

http://www.transfermarkt.pl/, http://www.livescore.com/, http://www.rsssf.com/, http://www.fifa.com/index.html, http://www.uefa.com/, http://www.weltfussballarchiv.com/, http://www.footballdatabase.eu/index.php, https://www.thefinalball.com/, http://pol.worldfootball.net/, http://footballfacts.ru/, http://wildstat.ru, http://www.allplayers.in.ua/ua/, http://ukr-footbal.org.ua/index.php, http://ffu.org.ua/ukr. bogic (dyskusja) 13:49, 13 lis 2017 (CET)

Sezony 2017 lig piłkarskich w krajach grających systemem wiosna/jesień w sezonie[edytuj kod]

Panowie @9QBUS9, @Airwolf, @Ajsmen90, @Andrzej94, @Bartek23ef, @Bogic, @Cali$h93, @ChicagoFireFan, @Doktor.opi, @Ghańczyk3456 @Henryk Borawski, @J.Dygas, @Lancer WRC, @Lansinho, @Lukasb1992, @LukiP82, @Mati142, @Maxiuss, @Michczu, @Orbwiki107 @Politicus, @Rudylwk, @Tcheinava, @Yurek88, @Zaluda96, @Żyrafał, @Mathieu Mars piszę do Was, ponieważ zbliża się koniec roku i w niektórych krajach grających systemem wiosna/jesień skończyły się sezony rozgrywkowe. Może udałoby nam się jakoś rozdzielić pracę pomiędzy uczestników Wikiprojektu i stworzyć potrzebne artykuły w kontekście przyszłorocznych rozgrywek europejskich pucharów. Konieczne do stworzenia byłyby następujące strony:

Do zrobienia - przydzielone dla użytkownika:

Do zrobienia - brak zadeklarowanego autora:

Zrobione:

 • Allsvenskan (2017) - Zrobione. aktualizacja tabeli, wyników spotkań, dodałem jeszcze info o barażu i najlepszych strzelcach. Ghańczyk3456 (dyskusja) 13:52, 21 lis 2017 (CET)
 • Effodeildin (2017) - tutaj przydałoby się jedynie zmodyfikować styl
  • @Pyciek styl do modyfikacji? Użytkownik (aż dziw, że nie jest w naszym projekcie) opiekujący się hasłami z tego kręgu nie ogranicza się jedynie do klasyfikacji końcowej oraz ewentualnie strzelców, na tle tutaj zaniebieszczonych wypada najlepiej. Myślisz o poprawie wstępu, bo tam jest jedynie treść hasła? Dla zaznaczenia problemu, który jest o wiele bardziej rozbudowany, poprzednie sezony tak samo się zaczynają, więc czy jest sens brania się za to? Jeden zmieniony a reszta wcale? Dla mnie zdecydowanie nie należałoby tego robić i jak dla mnie jest to osobna dyskusja. Zostawiłbym ten art (narazie) tak jak jest. Nie miej mi tego za złe. --Andrzej94 (dyskusja) 23:54, 19 lis 2017 (CET)
   • @Andrzej94 Może źle się wyraziłem, że chodzi o styl. Chodziło mi jedynie o to, że należałoby uporządkować kwestie odmiany niektórych wyrazów zmienić wyrażenie "odbędzie się" na "odbyła się" itd. Tak to oczywiście artykuł jest na rewelacyjnym poziomie i broń boże nie chce za bardzo w niego ingerować :) Pyciek (dyskusja) 07:54, 20 lis 2017 (CET)
    • Jeśli chodziło o zmianę na czas przeszły, to uważam za Zrobione. Szkoda, że wszystkie elementy infoboxu się nie wyświetlają. --Andrzej94 (dyskusja) 12:50, 20 lis 2017 (CET)
     • @Pyciek nawet wartości w infoboxie dotyczące najwięcej kibiców w jednym meczu udało mi się wywołać w tym haśle poprzez zmiany w infoboxie o rozgrywkach w piłce nożnej na bazie analogicznego o piłce ręcznej, tylko, że to spowodowało w innych artykułach o sezonach piłkarskich w krajach, że pokazują się one, czy one są podane czy nie. Problem zgłosiłem do kawiarenki. --Andrzej94 (dyskusja) 13:49, 20 lis 2017 (CET)
      • @Andrzej94 Ok w takim razie te rozgrywki uważam za zrobione, szablon infoboxu też udało Ci się poprawić bo nie widzę z nim żadnych problemów?Pyciek (dyskusja) 14:23, 20 lis 2017 (CET)
       • @Pyciek z tym nie ma problemów, ale przecież jak napisałem wyżej dodane niektóre parametry powodują pokazywanie ich mimo ich pominięcia w kodzie, zobacz np. tu. Nie wiem jak to zrobić. --Andrzej94 (dyskusja) 14:55, 20 lis 2017 (CET)
 • Úrvalsdeild (2017) Zrobione. ⇒ Lukasb1992 • dyskusja 22:18, 25 lis 2017 (CET)
 • Veikkausliiga (2017) Zrobione. Uzupełniłem również pozostałe sezony ligi fińskiej, których brakowało. Pyciek (dyskusja) 22:46, 5 gru 2017 (CET)
 • Tippeligaen (2017) Eliteserien (2017) zmiana tytułu, zamieścił --Andrzej94 (dyskusja) 23:54, 19 lis 2017 (CET) Zrobione. --Andrzej94 (dyskusja) 23:16, 7 gru 2017 (CET)
  • Super @Andrzej94 że wychwyciłeś taką kwestię. Poprawiłem już też w szablonie {{Szablon:Klubowe rozgrywki w piłce nożnej w Europie 2016/2017}} bo to stamtąd czerpałem info o nazwach rozgrywek. Pyciek (dyskusja) 07:57, 20 lis 2017 (CET)
   • @Andrzej94 poprawiłem także w {{Szablon:Klubowe rozgrywki w piłce nożnej w Europie 2017/2018}}, przeniosłem stronę pod nowy adres, szablon rozgrywki piłkarskie w Europie oraz linkujące do szablonu Tippeligaen w sezonie 2017. --Andrzej94 (dyskusja) 12:50, 20 lis 2017 (CET)

Ja ze swojej strony obiecuję, że również przyłożę swoją cegiełkę do tej pracy jak tylko w końcu uporam się z dopracowaniem artykułu o fazie kwalifikacyjnej Ligi Europy 2011/2012, który wisiał rozpoczęty przeze mnie i nieukończony od 5 lat :/. Jeżeli ktoś chciałby pomóc proponuje dopisać swój nick obok tytułu strony powyżej tak abyśmy nie wykonywali dwukrotnie tej samej pracy. Pyciek (dyskusja) 20:08, 17 lis 2017 (CET)

Szablon:Rozgrywki w piłce nożnej infobox[edytuj kod]

Witam wszystkich uczestników. Ujednolicenie infoboxu z analogicznym o piłce ręcznej poprzez dodanie kolejnych parametrów (takich jak: stadiony, liczba miast, najwięcej, mecz-max, najmniej, mecz-min) wykonane przeze mnie spowodowało, że one wyświetlają się, nawet jeśli są usunięte. Za to bramki-max, bramki-kto i bramki-mecz również dodane w tej samej edycji można usunąć w infoboxie, a są one opcjonalnie ukryte. W związku z tym mam pytanie, czy mógłby ktoś zrobić, aby parametry takie jak: stadiony, liczba miast, najwięcej, mecz-max, najmniej, mecz-min można było opcjonalnie ukryć, jeśli nie będą zawarte w infoboxie? Ponieważ nie wiem, w ilu artykułach nabroiłem :) Pozdrawiam serdecznie, Andrzej94 (dyskusja) 00:26, 23 lis 2017 (CET)

EDIT-chyba problem został rozwiązany :) ([1]). --Andrzej94 (dyskusja) 00:47, 23 lis 2017 (CET)

Artykuły wymagające aktualizacji[edytuj kod]

Panowie, nie chcę tutaj po raz kolejny wszystkich oznaczać, jednak chciałbym aby każdy kto przeczyta tego posta przyczynił się nieco do poprawy aktualności postów dotyczących piłki nożnej na polskiej Wikipedii. W tej chwili PetScan pokazuje ponad 120 artykułów, które zostały oznaczone jako wymagające aktualizacji. Oczywiście w miarę możliwości zachęcam do poprawy tego stanu rzeczy, jednak chciałbym abyście też w przypadku trafienia na zdezaktualizowany artykuł oznaczali go szablonem {{dopracować|aktualizacja}} abyśmy mogli reagować w miarę możliwości.

Osobiście w ostatnich dniach oznaczyłem kilka takich artykułów. Kryteria, którymi się posługiwałem były dość proste:

 1. artykuł nie był aktualizowany od roku lub więcej,
 2. jeśli artykuł był aktualizowany ostatnio mniej niż rok temu, ale zawodnik w tym czasie zmienił klub bądź zagrał w reprezentacji narodowej również oznaczony.

To tyle jeśli chodzi o ten temat. Dla zainteresowanych poniżej umieszczam link do PetScana z artykułami oznaczonymi jako nieaktualne.

https://petscan.wmflabs.org/?psid=1506927

Pyciek (dyskusja) 20:34, 23 lis 2017 (CET)

Wkład[edytuj kod]

Proszę spojrzeć na ten wkład. Niektóre rzeczy od razu kasowałem, niektóre wyglądają na wygłupy, niektóre nie (dla mnie). Jeżeli to wygłupy stanowią większość....Ciacho5 (dyskusja) 21:33, 6 gru 2017 (CET)

Encyklopedyczność zespołów rezerw[edytuj kod]

Czy zespołów rezerw tyczą zwykłe kryteria, czy są jeszcze jakieś obostrzenia. Czy hasło o rezerwach Wisły winno znajdować się pod nazwą: Wisła II Kraków, Wisła Kraków (rezerwy) czy jeszcze gdzie indziej. Z góry dziękuję za odpowiedź. Andrzei111 (dyskusja) 13:37, 19 gru 2017 (CET)