Dzień Modlitw za Więźniów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Modlitw za Więźniów
Dzień 26 marca
Kraje  Polska
Typ święta kościelne
Religie katolicyzm
Upamiętnia Dobrego Łotra
Inne nazwy Ogólnopolski Dzień Modlitw za Więźniów
Podobne święta Dzień Modlitw za Kierowców

Dzień Modlitw za Więźniówpolskie święto katolickie obchodzone corocznie 26 marca, ustanowione na Konferencji Episkopatu Polski podczas 347. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które obradowało w Warszawie w dniach 10-11 marca 2009 roku[1].

Z inicjatywą ustanowienia święta wystąpiło Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom Bractwo Więzienne, wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim, oraz naczelny kapelan więziennictwa i wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego ks. Paweł Wojtas[2].

Obchody odbywają się w dniu wspomnienia Dobrego Łotra (św. Dyzma), patrona więźniów, a Bractwo Więzienne organizuje w tym dniu pielgrzymkę przedstawicieli więźniów na Jasną Górę[3].

Ideą ustanowienia Dnia Modlitw za Więźniów jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Miłosierdzie Boże[1].

W 1991 roku papież Jan Paweł II, podczas IV podróży apostolskiej do Polski odwiedzając Zakład Karny w Płocku, zwrócił się do więźniów ze słowami:

Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej - świętym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Episkopat ustanowił Dzień modlitw za Więźniów. Bractwo Więzienne na opoka.org.pl. [dostęp 2012-05-03].
  2. Ks. Paweł Wojtas - duszpasterz światowy. Służba Więzienna, 2011-09-23. [dostęp 2012-04-22].
  3. Dzień modlitwy za więźniów na Jasnej Górze. Służba Więzienna, Jednostka: Zakład Karny Wrocław Nr 1, 2011-04-01. [dostęp 2012-05-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]