Dziewiątka (bilard)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry bilardowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kolorowe bile do dziewiątki

Dziewiątka – jedna z odmian gry w bilard. Gra w dziewiątkę jest rozgrywana na takim samym stole jak ósemka. Zasadnicza różnica polega na ilości bil i kolejności ich wbijania. Do gry w dziewiątkę używanych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.

Zasady i cel gry[edytuj | edytuj kod]

Celem gry w dziewiątkę jest wbicie do łuzy bili nr 9. Zawodnik wbija po kolei bile - od najniższego numeru. Po prawidłowym wbiciu bili do łuzy, zawodnik ma prawo do kolejnego uderzenia. Zawodnik może pozostać przy stole tak długo, aż nie uda mu się prawidłowo wbić żadnej bili, spowoduje faul lub zakończy partię.

Przebieg gry[edytuj | edytuj kod]

Na początku partii bile ułożone są w charakterystyczny romb, na szczycie którego umieszczona jest bila nr 1, a bila 9 jest w środku pomiędzy innymi bilami. Położenie pozostałych bil jest dowolne, jednak tak, aby się ze sobą stykały. Biała bila jest umieszczona w dowolnym miejscu pola bazy po przeciwnej stronie stołu.

Rozbicie[edytuj | edytuj kod]

Przy rozbiciu muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • biała bila musi uderzyć jako pierwszą bilę nr 1
  • co najmniej jedna kolorowa bila wpadnie do łuzy, lub co najmniej cztery kolorowe bile odbiją się od band

Jeżeli nie zostaną one spełnione, rozbicie uznawane jest za faul. Ponadto faulem jest:

  • wbicie białej bili do łuzy
  • wybicie którejkolwiek bili poza stół

Kolorowe bile wybite poza stół nie wracają do gry. Wyjątek stanowi tylko bila nr 9, która po opuszczeniu stołu jest na nim ponownie umieszczana. Po faulu następuje zmiana zawodnika.

Po prawidłowym rozbiciu zawodnik znajdujący się w tym momencie przy stole ma prawo wykonać specjalny strzał - tak zwany "push out". Przy tym strzale zawodnik nie ma obowiązku zaliczenia bili ani bandy. Aby to zagranie mogło być wykonane, przed strzałem zawodnik ma obowiązek zgłoszenia sędziemu lub przeciwnikowi, że ma zamiar zagrać "push out". Zawodnik dochodzący do stołu decyduje - może zaakceptować sytuację na stole i kontynuować grę lub nakazać dalszą grę zawodnikowi, który wykonał "push out".

Wbijanie bil[edytuj | edytuj kod]

Bile kolorowe mogą być wbijane do łuz w dowolnej kolejności, jednak zawodnik nie może uderzyć bezpośrednio białą bilą dowolnej bili kolorowej, a tylko tę, która ma aktualnie najniższy numer na stole. Gra kończy się wraz z prawidłowym wbiciem bili z numerem 9.

Faule[edytuj | edytuj kod]

W następstwie faulu następuje zmiana zawodnika przy stole. Zawodnik wchodzący do gry rozpoczyna z pozycji "biała bila w ręce", co oznacza, że może ją umieścić w dowolnym miejscu stołu. Możliwe faule w dziewiątce:

  • uderzenie jako pierwszej bili niemającej najniższego numeru na stole
  • żadna z kolorowych bil nie została wbita do łuzy, a biała bila, ani żadna z kolorowych po pierwszym zderzeniu z białą, nie dotknęła bandy stołu
  • biała, lub kolorowa bila została wybita poza stół (z zastrzeżeniem, że bile kolorowe, z wyjątkiem bili nr 9, nie wracają po takim wybiciu do gry)

Jeżeli w obrębie jednej partii gracz popełni trzy faule z rzędu, nie wykonując pomiędzy nimi prawidłowego uderzenia, przegrywa on partię (tzw. zasada trzech fauli). Po drugim faulu sędzia powinien udzielić ostrzeżenia.