Przejdź do zawartości

Pool (bilard)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niels Feijen na mistrzostwach Europy w poolu 2008

Pool – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu o długości 7, 8 lub 9 stóp, z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników lub dwie drużyny)[1]. Zwany również bilardem amerykańskim, tzw. pool-billiards. Każda specyficzna gra w pool ma swoją własną nazwę; do najbardziej znanych należą ósemka, ósemka angielska i jego wariant casino, dziewiątka, dziesiątka, siódemka, czternaście plus jeden, one-pocket i bank pool.

Pojęcie pocket-billiards jest czasem używane i preferowane przez niektóre organizacje branżowe, ale jest to z technicznego punktu widzenia szersza klasyfikacja, w tym gry takie jak snooker, ruska piramida oraz kaisa, które nie są określane jako gry poolowe.

Istnieją również gry hybrydowe łączące aspekty zarówno poolu jak i karambolu, takie jak czwórka, bottle pool, cowboy pool i bilard angielski.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Do gry stosowany stół prostokątny o wymiarach: 7' (198 х 99 cm), 8' (224 х 112 cm), 9' (254 х 127 cm) (najpopularniejszy 9'). Posiada 6 łuz (w rogach i na środkach dłuższych boków). Bile kolorowe mają średnicę 57.2 mm. Bila biała może mieć różne średnice (48 mm, 52.4 mm, 57.2 mm, 60.3 mm) oraz może być wykonana w wersji magnetycznej.

Niestandardowe odmiany gry[edytuj | edytuj kod]

Oprócz standardowej gry w pool, znane są inne jej odmiany, różniące się m.in. zasadami czy liczbą bil. Stosuje się w nich ogólne zasady gry w bilard amerykański, które są zbiorem zasad obowiązującym we wszystkich grach na stół amerykański, z wyjątkiem reguł, które stoją w jawnej sprzeczności ze szczegółowymi zasadami poszczególnych gier.

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze mistrzostwa świata w poolu (odmiana czternaście plus jeden) zakończyły się w roku 1911; zwyciężył w nich Amerykanin Jerome Keough. Rozgrywki organizowano do 1990 roku. Najwięcej zwycięstw do roku 1990 odnotowali: Willie Mosconi (19), Ralph Greenleaf (16) i Frank Taberski (14)[2]. Od 1990 rozgrywano Mistrzostwa świata w bilardzie dziewięciobilowym. W roku 2006 mistrzostwa w bilardzie czternaście plus jeden zostały wznowione.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Official Website for the Governing Body of Pool. World Pool-Billiard Association (WPA). [dostęp 2011-11-04].
  2. The World Tournament - Hall of Fame. www.theworldtournament.com. [dostęp 2019-01-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]