Dzik (ciągnik jednoosiowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dzik - seria uniwersalnych jednoosiowych mikrociągników małej mocy, przeznaczonych do prac pomocniczych w leśnictwie i ogrodnictwie[1].

Projekt w oparciu o dwusuwowy silnik spalinowy z Wytwórni Sprzętu Mechanicznego typu S-82 opracowano w roku 1957 we Wrocławskim Biurze Konstrukcyjnym Leśnictwa, w roku następnym wyprodukowane zostały trzy pierwsze egzemplarze, a w 1959 podjęta została produkcja seryjna. Jeszcze w tym samym roku wstrzymano produkcję tej wersji ciągnika i wkrótce opracowano wersję całkowicie zmodernizowaną, oznaczoną marką "Dzik-2" i wyposażoną w silnik S-261C, prostszy i ekonomiczniejszy od poprzedniego. Weszła ona do produkcji w roku 1960. Ciągniki produkowane były w w Gorzowskich Zakładach Przemysłu Maszynowego Leśnictwa.

Na przełomie lat 60. i 70. wprowadzona została na rynek wersja ciągnika "Dzik-21" wyposażona w silnik typu 160.03.

Skonstruowano też specjalne narzędzia napędzane silnikiem tego mikrociągnika: pług obrotowy MPO-1, pług MPN-1, bronę zębową MBZ-3, bronę talerzową MBT-1,3, kultywator MKL-7, glebogryzarkę MGG-70, siewnik zbożowy MKR-11b, wielorak MWR-2, opryskiwacz MOR-200, kosiarkę boczną MBK-1,2, przetrząsaczo-zgrabiarkę MZK-3, kopaczkę do ziemniaków MRZ-1, wyorywacz do buraków MWB-1, przyczepę P-308 i wózek do maszyn MWZ-3.

Jednocylindrowe silniki ciągnika "Dzik" miały pojemność 350 cm³, chłodzone były powietrzem i miały moc ok. 8 KM. Maksymalna prędkość pojazdu wynosiła ok. 15 km/h, a jego masa – 502 kg. Skrzynia biegów tego pojazdu miała trzy biegi do przodu plus bieg wsteczny, przedni i tylny wałek odbioru mocy, uniwersalny zaczep narzędzi i możliwość ciągnięcia jednoosiowej przyczepki o ładowności 800kg. Ciągnik kierowany był przy pomocy kierownicy typu motocyklowego, dzięki której kierowca siedzący na specjalnym siodełku (zamontowanym do przyczepki) mógł skręcać pojazdem skręcając całą osią, na której zainstalowany był silnik ciągnika. Ciągnik posiadał możliwość blokowana obu kół lub jednego(prawego albo lewego). Koła pojazdu miały rozstaw kół regulowany w zakresie 580-590 mm.

Silniki zdemontowane z "Dzików" często wykorzystywane bywały w gospodarstwach rolnych do napędu innych maszyn, dlatego niewiele z tych pojazdów zachowało się do czasów współczesnych w stanie nadającym się jeszcze do użytku.

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]