Siewnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siewnik rzędowy do zbóż
Siewnik punktowy do buraków

Siewnikmaszyna rolnicza służąca do wysiewu materiału siewnego, np. zbóż, traw, kukurydzy, buraka, słonecznika, rzepaku lub czosnku.

Wynalazcą siewnika do zboża był Jethro Tull.

Siewniki w Polsce zaczęto produkować w XIX w. dla folwarków. Po II wojnie światowej produkowano je w Kutnie. Były to siewniki najpierw konne a dopiero w latach 60. ciągnikowe. W latach 70. XX w. pojawiły się w Polsce precyzyjne siewniki do buraków i kukurydzy. Obecnie w Polsce siewniki są produkowane w trzech fabrykach: „Famarol” Słupsk, „Meprozet” Międzyrzec Podlaski i „Rolmasz” Kutno.

Do siewu bezpośredniego używa się specjalnych siewników z redlicami tarczowymi.

Przed siewem zaleca się wykonanie próby kręconej lub próby wysiewu. W próbie kręconej przekręca się mechanizm wysiewający o określoną liczbę obrotów i waży wysiane nasiona. W próbie wysiewu wyznacza się masę nasion wysianych na określonym obszarze. Próby te pozwalającą na wysianie odpowiedniej liczby ziarniaków na jednostce powierzchni[1].

Rodzaje siewników[edytuj | edytuj kod]

Siewnik precyzyjny (pierścieniowy)
Budowa: zbiornik, dwa koła podporowe, pierścień wysiewający, sprzęgło jednokierunkowe, wałek wygarniający, koło ugniatające, redlice, przekładnia łańcuchowa, spulchniacz gleby.
Siewnik podciśnieniowy i nadciśnieniowy – pneumatyczny
Budowa: zbiornik, komora powietrza, tarcza wysiewająca, wentylator, dozownik nasion, głowica rozdzielająca nasiona, redlice, zagarniacz bruzd, koło ugniatające, przekładnia łańcuchowa.
Siewnik rzędowy
Budowa: zbiornik, zespół wysiewający, wskaźnik ilości nasion, zastawki, przewód nasienny teleskopowy, redlica, koło podporowe, znaczniki, skrzynia przekładniowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak przygotować siewnik rzędowy do pracy? - Technika rolnicza [online], www.farmer.pl [dostęp 2019-07-15] (pol.).