Dziwny atraktor
Ten artykuł od 2013-05 wymaga zweryfikowania podanych informacji. Należy podać (wiarygodne) źródła, najlepiej w formie dokładnych przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |
Dziwny atraktor, atraktor chaotyczny – atraktor, który jest fraktalem. Jeśli w danym układzie dynamicznym występuje dziwny atraktor to jest to równoważne stwierdzeniu, że ten układ jest chaotyczny.
Dziwny atraktor jest zbudowany na nieskończonym zbiorze niestabilnych orbit okresowych, uporządkowanych w sposób hierarchiczny. Krótsze orbity dają zgrubne przybliżenie atraktora, zaś dłuższe ujawniają bardziej szczegółową jego topologiczną strukturę.
Znając tzw. wykładnik Lapunowa można powiedzieć, że współczynnik ten jest miarą wrażliwości modelu na warunki początkowe. Wartości dodatnie współczynnika są związane z chaosem i atraktorami dziwnymi.
Przykładem dziwnego atraktora jest atraktor Lorenza.
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Dziwny atraktor (ang.) w encyklopedii MathWorld