Dziwny przypadek psa nocną porą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dziwny przypadek psa nocną porą (oryginalny tytuł: The Curious Incident of the Dog in the Night-time), ISBN 0-09-945025-9) jest powieścią napisaną przez Marka Haddona, która wygrała w 2003 roku nagrodę Whitbread Book of the Year.

Bohaterem książki jest Christopher Boone – jest piętnastoletnim autystycznym (przypuszczalnie zespół Aspergera) chłopcem, żyjącym w Swindon, w Wielkiej Brytanii. Ma niesamowite zdolności matematyczne oraz fotograficzną pamięć, jednak żyje we własnym świecie i stara się unikać ludzi.

Opis fabuły[edytuj]

Pewnej nocy Christopher Boone znajduje zamordowanego psa sąsiadki i postanawia rozwikłać zagadkę jego śmierci. Parę minut później przyjeżdża policja i zaczyna wypytywać go o okoliczności śmierci psa. W czasie zadawania pytań policjant łapie chłopca, który broni się przed kontaktem fizycznym uderzając go (niechęć przed kontaktem fizycznym to jeden z syndromów zespołu Aspergera). W wyniku tego zostaje aresztowany i zabrany na komisariat. Parę godzin później na komisariat przyjeżdża jego ojciec i po wyjaśnieniu sprawy chłopiec wraca do domu. W dalszej części książki poznajemy sposób postrzegania świata przez autystycznego chłopca oraz towarzyszymy mu w różnych przygodach.