Dziwny przypadek psa nocną porą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziwny przypadek psa nocną porą
The Curious Incident of the Dog in the Night-time
Autor Mark Haddon
Typ utworu powieść młodzieżowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania maj 2003
Wydawca Jonathan Cape (UK),
Doubleday (US),
Anchor Canada (Kanada)
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2004
Wydawca Świat Książki[1]
Przekład Małgorzata Grabowska[1]

Dziwny przypadek psa nocną porą (oryginalny tytuł: The Curious Incident of the Dog in the Night-time), ​ISBN 0-09-945025-9​) – powieść Marka Haddona, która wygrała w 2003 roku nagrodę Whitbread Book of the Year.

Bohaterem książki jest Christopher Boone – piętnastoletni autystyczny chłopiec, żyjący w Swindon, w Wielkiej Brytanii. Ma niesamowite zdolności matematyczne oraz fotograficzną pamięć, jednak żyje we własnym świecie i stara się unikać ludzi.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pewnej nocy Christopher Boone znajduje zamordowanego psa sąsiadki i postanawia rozwikłać zagadkę jego śmierci. Parę minut później przyjeżdża policja i zaczyna wypytywać go o okoliczności śmierci psa. W czasie zadawania pytań policjant łapie chłopca, który broni się przed kontaktem fizycznym uderzając go (niechęć przed kontaktem fizycznym to jeden z syndromów zespołu Aspergera). W wyniku tego zostaje aresztowany i zabrany na komisariat. Parę godzin później na komisariat przyjeżdża jego ojciec i po wyjaśnieniu sprawy chłopiec wraca do domu. W dalszej części książki poznajemy sposób postrzegania świata przez autystycznego chłopca oraz towarzyszymy mu w różnych przygodach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b lubimyczytać.pl (pol.). [dostęp 2017-11-06].