Ecce Homo (obraz Michaela Willmanna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ecce Homo
(nr. inw. VIII-1651)
Ilustracja
Autor Michael Willmann
Data powstania 1682
Medium olej na płótnie
Wymiary 236,5 × 167 cm
Miejsce przechowywania
Lokalizacja Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ecce Homo – obraz śląskiego malarza barokowego, Michaela Willmanna.

Płótno przedstawia scenę opisaną w Ewangelii św. Jana – po ubiczowaniu i poniżeniu Chrystusa Poncjusz Piłat prezentuje go tłumowi ze słowami Ecce homo (łac. Oto człowiek, Jan 19,5).

Jeszcze w XIX wieku atrybucja obrazu była podważana. Johann Gustav Büsching uznał go, wraz z drugą pracą powstałą w tym samym okresie pt. Modlitwa w Ogrójcu, za prace warsztatowe, a Ecce Homo miał być kopią obrazu znajdującego się na emporze organowej kościoła św. Józefa w Krzeszowie[1]. Krzeszowskie Ecce Homo, dla odróżnienia nazwane przez niemieckiego historyka sztuki Ernsta Klossa Skazanie Chrystusa przez Piłata, w 2001 roku przypisane zostało ostatecznie Martinowi Leistritzowi i datowane na lata 1678–1682[2]. W obu obrazach znajduje się kilka elementów wspólnych: podobna scena zasiadającego na tronie Piłata przełamującego trzcinę oraz towarzysząca mu postać uczonego w Piśmie z okularami na nosie. Pozostała kompozycja obrazu i rozmieszczenie figuralne wyraźnie różni się od siebie[2].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie obraz znajdował się w kaplicy pałacowej w Luboradzu, wybudowanej w latach 1681–1682 przez Antonia Domenica Rossiego na zlecenie starosty legnickiego Christopha Wenzeslausa von Nostritz-Rieneck. Płótno umieszczono na wklęsłej ścianie w strefie okien, a obok niego umieszczono kilka innych prac Willmanna: Modlitwa w Ogrójcu, Upadek pod krzyżem i Złożenie do grobu oraz Ukrzyżowanie (w ołtarzu) i wizerunki czterech ewangelistów (dwa z nich są sygnowane monogramem M.W. 1682). Prócz Ecce Homo i Modlitwy w Ogrójcu wszystkie pozostałe prace uległy zniszczeniu po II wojnie światowej[2].

W 1966 roku za pośrednictwem wojewódzkiego konserwatora zabytków obraz został przekazany do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Johann Gustav Büsching: Bruchstücke einer Geschäftsreise durch Schlesien, unternommen in der Jahren 1810, 11, 12 Breslau 1813, za: Malarstwo śląskie ↓, s. 238
  2. a b c Malarstwo śląskie ↓, s. 236.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ewa Houszka (red. nauk.), Marek Pierzchała, Beata Lejman, Piotr Łukaszewicz: Malarstwo śląskie (1520-1800). Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2009. ISBN 978-83-86766-74-1.