Edd China

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edd China
Edward John China
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 maja 1971
Londyn
Zawód, zajęcie prezenter telewizyjny
Miejsce zamieszkania Hampshire
Narodowość brytyjska
Tytuł naukowy inżynier projektowania produktu
Uczelnia London South Bank University
Strona internetowa

Edd China, właściwie Edward John China (ur. 9 maja 1971 w Londynie) – brytyjski specjalista motoryzacyjny, występujący w angielskiej telewizji i radiu. Mieszka i pracuje w Hampshire.

Kształcił się w King Edward's School w Witley. ma tytuł inżyniera projektowania produktu, zdobyty na London South Bank University.

Pojawiał się, między innymi, w programach Auto Trader i Fani czterech kółek, które prowadził wraz z prezenterem telewizyjnym Mikiem Brewerem. Odszedł z programu Fani Czterech Kółek w 2017 z powodu innej wizji programu niż producenci (skrócenie do minimum części programu prezentującej w szczegółach pracę Edda przy naprawach części samochodów czy ich renowacji - zamiast ich samej wymianie, co nie spodobało się prowadzącemu, gdyż dla niego był to cały cel tego programu i jego wizytówka, która niosła ze sobą też wymiar edukacyjny ). Wystąpił także w programie Top Gear, gdzie pokazał Rovera 800 (kupionego za 200 funtów), który został wyposażony w fotel katapultowy i inne gadżety za jedynie 100 funtów. Dwupiętrowe samochody w Top Gear (sezon 11, odcinek 6: British vs Germans) również zostały wyprodukowane przez Edda Chinę.

Jest dyrektorem swojego własnego przedsiębiorstwa Cummfy Banana Limited, założonego w marcu 1999. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją unikatowych pojazdów dla reklam oraz na różne okoliczności (śluby, bale) oraz do celów promocyjnych.

Edd China jest posiadaczem rekordu Guinnessa w kategorii „najszybsze biuro”. Jego konstrukcja rozpędziła się do 140 km/h[1].

W Polsce jest on znany z programu Fani czterech kółek, emitowanego w Discovery Channel.

Światowe rekordy Guinnessa[edytuj | edytuj kod]

Data Kategoria Rekord Status
1998 najszybszy mebel[1] 140 km/h (87 mph) pobity przez Edda Chinę
9 listopada 2005 największy zmotoryzowany wózek na zakupy[2] 2,99 × 1,80 × 3,47 m (dł. × szer. × wys.) aktualny
9 listopada 2006 najszybsze biuro[1] 140 km/h (87 mph) aktualny
11 maja 2007 najszybszy mebel[3] 148 km/h (92 mph) aktualny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Josh Burt, The wackiest world records, www.thesun.co.uk, 31 lipca 2007 [zarchiwizowane z adresu 2012-10-21] (ang.).
  2. Going for the Guinness World Record. ABC News
  3. Records → Travel & Transport → Cars → Fastest Furniture. guinnessworldrecords.com, 11 maja 2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]