Edgar Oxenham Amm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edgar Oxenham Amm
10 zwycięstw
Major Major
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1898
Johannesburg, Południowa Afryka
Data i miejsce śmierci 25 maja 1953
Johannesburg, RPA
Przebieg służby
Lata służby od 1916
Siły zbrojne RAF roundel.svg - RFC, RAF
Jednostki No. 29 Squadron RAF
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Distinguished Flying Cross (Wielka Brytania) Distinguished Flying Cross nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Krzyż Wojenny (Belgia) (1914-1918)

Edgar Oxenham Amm (ur. 19 sierpnia 1898 w Johannesburgu, Południowa Afryka, zm. 25 maja 1953 w Johannesburgu, Południowa Afryka) – południowoafrykański as myśliwski okresu I wojny światowej. Odniósł 10 zwycięstw powietrznych.

Edgar Oxenham Amm był czwartym dzieckiem Edwina Johna farmera i agenta handlowego oraz oraz Amy Joyce z domu Peppercorn.

Edgar Oxenham Amm rozpoczął służbę w No. 29 Squadron RAF w lipcu 1918 roku.

Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 12 sierpnia 1918 roku nad niemieckim samolotem Fokker D.VII na południowy wschód od Bailleul. Ostatnie 10 zwycięstwo powietrzne odniósł 9 listopada kiedy to zestrzelił kolejnego Fokkera. W czasie tego samego lotu bojowego pilotowany przez Amma samolot SE5 został zestrzelony przez Niemców, a Amm dostał się do niewoli. Po 2 dniach został zwolniony na podstawie rozejmu kończącego działania wojenne.

W okresie międzywojennym był farmerem i przedsiębiorcą, posiadał własną firmę. W czasie II wojny światowej służył w stopniu majora jako instruktor najpierw w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, a następnie we Włoszech.

Odznaczenia[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]