Edmond Wilhelm Brillant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edmond Wilhelm Brillant w pierwszym rzędzie po prawej stronie z pistoletu PPRD Koleje C Hagana Haifa 1939
Edmond Wilhelm Brillant, jako student (1936)
Klub szybowcowy
Zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego pilotażu szybowcowego (Jarosław 1936)
Zaświadczenie o pracy przy budowie szybowców (Jarosław 1936)
Szybowiec sterowany przez Edmonda po wylądowaniu (1934)
Zapis lotów (łączny czas 20 lotów - 3 minuty 40 sekund) 1935

Edmond Wilhelm Brillant (ur. 1916 w Jarosławiu, zm. w 2004) − członek Hagany, ojciec założyciel Izraelskiego Korpusu Morskiego. Poświęcił się rozbudowie Marynarki Wojennej.

Lata młodości[edytuj | edytuj kod]

Edmond Wilhelm Brillant urodził się w 1916 roku w Jarosławiu, jako najmłodszy wśród czterech synów farmaceuty Wiktora Brillant i jego żony Laury Brillant (z domu Sturmlauf). Brillant dołączył do klubu szybowniczego w Jarosławiu w 1929. Studiował budowę szybowców, samolotów, szybownictwo i lotnictwo.

Brillant ukończył jarosławskie Gimnazjum (liceum) w 1934 roku i rozpoczął studia w zakresie mechaniki we Lwowie. W 1936 wyemigrował do Izraela (wówczas Palestyny) na pokładzie SS Polonia z portu w Konstanca i zamieszkał w Hajfie.

Służba w Haganie[edytuj | edytuj kod]

Brillant rozpoczął studia inżynierii mechanicznej w Technionie, a w 1937 roku wstąpił do Hagańskiego klubu lotniczego „Kfar Yeladim” w dolinie Jezreel jako instruktor. Klub lotniczy „Kfar Yeladim” był przykrywką do tworzenia sił powietrznych w Izraelu. W 1938 wstąpił jako ochotnik do Departamentu Policji Kolejowej (PPRD) w Haganie i eskortował pociągi na trasie z Zemach nad Jeziorem Tyberiadzkim do Port Saidu. Podczas służby w PPRD został ranny, kiedy jego pociąg został wysadzony w powietrze na minie podczas buntu arabów w latach 1936-1939. Uciekł ze szpitala i wrócił do służby.

Służba w Royal Navy[edytuj | edytuj kod]

Edmond Wilhelm Brillant w Royal Navy, jako wolontariusz z Hagany, Port Said 1942
Edmond Wilhelm Brillant,na ścianie po lewej stronie projekt SS Shalom, 1963
Edmond Wilhelm Brillant - izraelski oficer Marynarki Wojennej wraz z żoną Rositą Segal
Rekomendacje wojskowe
Rekomendacja i potwierdzenie umiejętności technicznych
Rekomendacja na stopień Sub-Lieutenant (pod-podporucznik) w Royal Navy
Dyplom Edmonda Wilhelma Brillanta z Royal British Institute of Marine Engineering

Podczas II wojny światowej rozpoczął Brillant pracę jako wolontariusz 3 pułku piechoty, a następnie w 1942 dołączył do Royal Navy jako Starszy bosman i służył tam do marca 1946.

Brillant służył w Red-Sea Teatr na pokładzie Her Majesty’s Ship (HMS) w Massaua w Erytrei. Jego zespół został zastąpiony później przez Royal Navy. Tam Brillant rozpoczął naukę prac ratowniczych, nurkowania w płytkiej wodzie, obsługi i napraw silników diesla i innych morskich zawodów, które pomogły mu w późniejszej karierze w izraelskiej marynarce wojennej.

Po zwolnieniu z marynarki Wojennej wrócił do Hagany i przyłączył się do Sił Obronnych Izraela (IDF) i Sił Morskich.

Służba w izraelskich siłach morskich[edytuj | edytuj kod]

Brillant dołączył do Palyamu[1], który później przekształcił się w Shayetet 13[2][3]. W tym czasie Brillant wziął udział w przekształcaniu tajnych statków imigracyjnych z Hagany w izraelskie okręty marynarki wojennej, które planowano wykorzystać podczas wojny o niepodległość. Brillant założył oddział kontroli uszkodzeń oraz specjalne jednostki ratownicze w ramach operacji o nazwie YALTAM.

Brillant służył jako oficer sztabowy w marynarce wojennej, a podczas swojej służby zajmował się planowaniem operacyjnym bitwy morskiej w 1956 roku, w której egipski niszczyciel Ibrahim El Awal został zdobyty.

W ZIM Navigation Company[edytuj | edytuj kod]

Brillant został zaproszony przez Marynarkę Wojenną do poprowadzenia trzech projektów budowy statków marynarki handlowej. Przeniósł się do Francji i przedstawił projekt SS Shalom[4] firmie Chantiers de l'Atlantique. Był to największy statek pasażerski ZIM. Następnie przeniósł się do Tulon gdzie zarządzał budową dwóch statków towarowych: Keshet i Noga[5][6]. W 1963, Brillant poprosił attaché wojskowego IDF w Paryżu o pozwolenie na przejście na emeryturę, choć proszono go o kontynuowanie służby dla Leaves Fall (Projekt Cherbourg). W 1969, gdy był inspektorem technicznym w ZIM w Europie, Brillant zorganizował tankowanie 5 łodzi rakietowych klasy Sa’ar 3[5], którymi uciekł z portu Cherbourg podczas operacji Noah. Zmodyfikowanymi przez niego statkami towarowymi były M.V. „Lea” (który miał zatrzymać się w Gibraltarze na tankowanie) oraz M.V. Naharijjah (mający pełnić wsparcie w rejonie Zatoce Biskajskiej.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ^"Edmond Wilhelm Brillant Man of Air Sea and Land”. Hebrew YNET Israeli Newspaper Yediot Acharonot. 2005. [1]. Dostęp: 09 kwiecień 2009.
  • ^ „Report on Israeli RNVR Veterans from Israel English”. Ha'Aretz Israeli Newspaper in English. 2007. Link. Dostęp: 09 kwiecień 2009.
  • ^ „Rear Admiral Edward Ellsberg”. Ted Pollard. 2004. [2]. Dostęp: 09 kwiecień 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]