Edmond Wilhelm Brillant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edmond Wilhelm Brillant w pierwszym rzędzie po prawej stronie z pistoletu PPRD Koleje C Hagana Haifa 1939
Edmond Wilhelm Brillant, jako student (1936)
Klub szybowcowy
Zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego pilotażu szybowcowego (Jarosław 1936)
Zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego pilotażu szybowcowego (Jarosław 1936)

Edmond Wilhelm Brillant (19162004) − był członkiem Hagany i ojcem założycielem Izraelskiego Korpusu Morskiego. Poświęcił swoje najlepsze lata rozbudowie Marynarki Wojennej. Edmond Wilhelm Brillant urodził się w 1916 roku w Jarosławiu, jako najmłodszy wśród czterech synów słynnego farmaceuty Wiktora Brillant i jego żony Laury Brillant (z domu Sturmlauf). Brillant dołączył do klubu szybowniczego w Jarosławiu w 1929. Studiował budowę szybowców, samolotów, szybownictwo i lotnictwo.

Brillant ukończył jarosławskie Gimnazjum (liceum) w 1934 roku i rozpoczął studia w zakresie mechaniki we Lwowie. W 1936 wyemigrował do Izraela (wówczas Palestyny) na pokładzie SS Polonia z portu w Konstanca i zamieszkał w Hajfie.

Służba w Haganie[edytuj | edytuj kod]

Brillant rozpoczął studia inżynierii mechanicznej w Technionie, a w 1937 roku wstąpił do Hagany klubu lotniczego "Kfar Yeladim" w dolinie Jezreel jako instruktor. Klub lotniczy "Kfar Yeladim" był podstawą do tworzonych pod przykrywką klubu szybowcowego sił powietrznych w Izraelu. W 1938 wstąpił jako ochotnik do Departamentu Policji Kolejowej (PPRD) w Haganie i eskortował pociągi na trasie z Zemach nad Jeziorem Tyberiadzkim do Port Saidu. Podczas służby w PPRD został ranny, kiedy jego pociąg został wysadzony w powietrze na minie umieszczonej przez terrorystów podczas buntu arabów w latach 1936-1939. Uciekł ze szpitala i wrócił do służby.

Służba w Royal Navy[edytuj | edytuj kod]

Edmond Wilhelm Brillant w Royal Navy, jako wolontariusz z Hagany, Port Said  1942
Edmond Wilhelm Brillant w Royal Navy, jako wolontariusz z Hagany, Port Said 1942
Rekomendacje wojskowe
Rekomendacja i potwierdzenie umiejętności technicznych
Rekomendacja i potwierdzenie umiejętności technicznych

Podczas II wojny światowej rozpoczął Brillant pracę początkowo jako wolontariusz 3 pułku piechoty, a następnie w 1942 dołączył do Royal Navy jako Starszy bosman i służył tam do marca 1946.

Brillant służył w Red-Sea Teatr na pokładzie Her Majesty's Ship (HMS) w Massaua w Erytrei i innych morskich statkach. Jego zespół został zastąpiony później przez Royal Navy. Tam Brillant zaczął uczyć się prac ratowniczych, nurkowania w płytkiej wodzie, silników diesela i innych morskich zawodów, które pomogły mu w późniejszej karierze w izraelskiej marynarce wojennej.


Po zwolnieniu z marynarki Wojennej wrócił do Hagany i przyłączył się do Sił Obronnych Izraela (IDF) i Sił Morskich.

Służba w izraelskich siłach morskich[edytuj | edytuj kod]

Brillant dołączył do Palyamu[1], który później przekształcił się w Shayetet 13[2][3] i brał udział w wielu operacjach. W tym czasie Brillant wziął udział w przekształcaniu nielegalnej imigracji statków Hagany w izraelskie okręty marynarki wojennej podczas wojny o niepodległość. Brillant założył oddział kontroli uszkodzeń, specjalne jednostki ratownicze w ramach operacji o nazwie YALTAM . Założył kontrolę szkody pływających walki i szkolenia przeciwpożarowego, które każdy oficer marynarki i marynarz musi przejść.

Brillant służył jako oficer sztabowy w Naval Mosiądz, a podczas swojej służby był śledczym podczas bitwy na morzu w 1956 roku w której egipski niszczyciel Ibrahim El Awal został zdobyty.

Brillant również poprawił czas konwersji statków rybackich rezerwy na łodzi patrolowych od 3 dni do kilku godzin.

W ZIM Navigation Company[edytuj | edytuj kod]

Brillant dostał zaproszenie od Marynarki Wojennej aby prowadzić trzy projekty budowy statków marynarki handlowej. Przeniósł się do Francji i przedstawił projekt SS Shalom ]][4] firmie Chantiers de l'Atlantique. Statek ten był największym statkiem pasażerskim ZIM . Następnie przeniósł się do Tulon zarządzać budową dwóch statków towarowych: Keshet i Noga[5][6] . W 1963, Brillant poprosił attaché wojskowego IDF w Paryżu o pozwolenie na przejście na emeryturę , choć proszono go o kontynuowanie służby dla Leaves Fall (Projekt Cherbourg). W 1969, gdy był inspektorem technicznym w ZIM w Europie, Brillant przeznaczone kolumny z 5 łodzi rakietowej w Projekcie Cherbourg[7], którym uciekł w operacji Naval Intelligence Division. Kolumny statków towarowych, które zostały zmodyfikowane przez niego były w Lea w postaci w Gibraltarze i w Netanya w postaci kopii zapasowej w Zatoce Baskajskiej.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • ^"Edmond Wilhelm Brillant Man of Air Sea and Land". Hebrew YNET Israeli Newspaper Yediot Acharonot. 2005. [2]. Retrieved April-09-2009.
  • "Hagana Royal Navy Volunteers". Hebrew Wikipedia. 2009. [3] Retrieved April-09-2009.
  • ^ "Report on Israeli RNVR Veterans from Israel English". Ha'Aretz Israeli Newspaper in English. 2007. [4]. Retrieved April-09-2009.
  • ^ "Rear Admiral Edward Ellsberg". Ted Pollard. 2004. [5]. Retrieved April-09-2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy