Edward August

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edward August (ur. 11 kwietnia 1909 roku w Łodzi, zm. 1945 w Łodzi) – SS-Wachmann, wartownik i „wychowawca” Prewencyjnego Obozu Policji Bezpieczeństwa dla Młodzieży Polskiej w Łodzi, zbrodniarz wojenny[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edward August urodził się jako syn Juliusza Augusta oraz Michaliny z domu Szuster w Łodzi. Ukończył trzy klasy szkoły podstawowej i nie posiadał żadnego wykształcenia zawodowego. Przed wojną w 1934 roku został skazany w Bydgoszczy za kradzież na sześć miesięcy więzienia. Po wkroczeniu Niemców do Łodzi w 1939 roku ubiegał się o wpis na niemiecką listę narodowościową – volkslistę i wstąpił do policji bezpieczeństwa oraz SS. W kwietniu 1943 roku został skierowany do łódzkiego obozu koncentracyjnego dla dzieci (niem. Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), gdzie jako „wychowawca” pracował do 6 kwietnia 1944 roku.

Zbrodnie dokonane w obozie[edytuj | edytuj kod]

W obozie zasłynął jako sadysta, który dopuścił się wielu zbrodni na bezbronnych dzieciach umieszczonych w obozie. „Stale pijany. Bił zawsze i wszędzie. Z rozkoszą poddawał więźniów najwymyślniejszym torturom. Bił i kopał w najczulsze miejsca, wpychał do skrzyń z piaskiem, topił w beczułce z wodą, wieszał za nogi na łańcuchu i opuszczał głową w dół do kanału ze zużytymi smarami samochodowymi, scyzorykiem wycinał genitalia, bił w pięty, gasił na piersiach więźniów papierosy”[1]. Jego okrutne czyny szokowały nawet załogę obozową złożoną z esesmanów, którzy czasami starali się go powstrzymywać przed masakrowaniem dzieci[2]. Ostatecznie agresywne zachowania Augusta doprowadziły do usunięcia go z zajmowanego stanowiska. Sąd niemiecki skazał go jednak nie za zbrodnie na więźniach ale za niesubordynację – „znieważenie Lagerführera i podeptanie insygniów SS”. Karę więzienia odbywał w Poznaniu. Po wojnie sądzony był za zbrodnie w łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi. Postawiono mu m.in. zarzut zamordowania dziesięciorga dzieci w tym obozie. Wyrokiem Specjalnego Sądu Karnego w Łodzi skazany został na karę śmierci. Wyrok został wykonany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Józef Witkowski, Hitlerowski obóz koncentracyjny dla małoletnich w Łodzi, Wrocław, 1975.
  2. Katarzyna Będzińska: Dorośli dzieciom zgotowali ten los.... Merkuriusz Uniwersytecki UW. [dostęp 2013-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-18)].