Przejdź do zawartości

Edward Kowalczyk (oficer)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward Kowalczyk
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1944
Obice, Polska

Przebieg służby
Lata służby

od 1963

Siły zbrojne

Siły Zbrojne PRL
Siły Zbrojne RP

Jednostki

Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej
13 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej
55 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej
WOPL Pomorski Okręg Wojskowy

Stanowiska

podchorąży
dowódca plutonu
dowódca baterii
szef sztabu dywizjonu
zastępca dowódcy pułku
dowódca pułku
szef WOPL POW

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Edward Kowalczyk (ur. 1 sierpnia 1944 w Obicach) – pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1963 jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie. W 1966 roku został promowany na stopień podporucznika i przydzielony do 13 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej w Elblągu na stanowisko dowódcy plutonu 57 mm armat przeciwlotniczych S-60. Po rocznym okresie dowodzenia przeszedł przeszkolenie rakietowe i został skierowany do 61 pułku artylerii Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Jarominie. Dowodził kolejno plutonem rakiet przeciwlotniczych i baterią startową, a w 1970 roku objął obowiązki szefa sztabu-zastępcy dowódcy dywizjonu ogniowego. W latach 1973–1976 był słuchaczem Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie. Po studiach został zastępcą dowódcy 55 pułku przeciwlotniczego do spraw liniowych. W 1979 roku objął obowiązki dowódcy 55 pułku artylerii przeciwlotniczej w Szczecinie. Następnie został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w ASG WP. W 1989 roku przekazał dowodzenie pułkiem i objął stanowisko zastępcy szefa Wojsk OPL Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W 1991 przejął obowiązki szefa Wojsk OPL Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W latach 1997–2002 by zastępcą szefa Wojsk OPL Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej[1].

Ordery i odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wojska ..., s. 112.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Wojska Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych. Historia, tradycje i współczesność, oprac. zb., Wydawnictwo WM Sp. z o.o., Warszawa 2003, ISBN 83-86194-31-6.
  • Dariusz Pałaczyński, Ryszard Polewiak, 55 Pułk Przeciwlotniczy - folder pamiątkowy w rocznicę powstania pułku.