Edward Porembny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward Porembny
Data i miejsce urodzenia

16 marca 1960
Warszawa

Zawód

reżyser
scenarzysta
producent filmowy

Edward Porembny (ur. 16 marca 1960 w Warszawie[1]) – polsko-francuski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

W 1986 roku ukończył Wyższą Szkołę Filmową ESEC na Wydziale Reżyserii, a w 1988 Uniwersytet Francuski Paryż VIII na Wydziale Sztuka Kina i Audiowizualna. Jeszcze na studiach w 1987 roku zrobił swój pierwszy klip „Bats toi“. W 1989 wyreżyserował swój pierwszy film krótkometrażowy: „L’Homme Assis“ (w roli głównej Badid Mustapha)[2]. Porembny skończył warsztaty Moonstone International, Strategic Marketing i Prime Packaging, jest absolwentem EAVE (European Audiovisual Entrepreneurs) z 2007[3]. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, ZAPA (Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych), SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich), SCAM (Société civile des auteurs multimedia) we Francji, EDN (European Documentary Network) w Danii[4] oraz EFA (European Film Academy)[5]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 16 marca 1960 r. w Warszawie.[1]

Po studiach w Wyższej Szkole Filmowej w Paryżu Edward Porembny zaczął swoją karierę filmowca we Francji. Po zrealizowaniu kilkudziesięciu dokumentów Edward przeniósł się do Londynu. Od tamtej pory z sukcesem realizował kolejne filmy dokumentalne dla nadawców telewizyjnych z całego świata, w tym m.in. Channel 4, HBO, Canal +, ARTE, France 2, France 3, TF1, Al Jazeera, TVP i NRK.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Porembny postanowił wykorzystać swoje doświadczenie w koprodukcji i otworzył w Warszawie AMP Polska. Głównym zadaniem tej firmy jest produkowanie filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych przeznaczonych na rynek światowy oraz realizowanych w międzynarodowej koprodukcji z użyciem polskiego zaplecza.

Jako producent Edward współpracował między innymi z Simonem Perrym – byłym dyrektorem British Screen, Jenny Barraclough – laureatką nagród BAFTA, ACE i EMMY, czy Jerzym Kapuścińskim – dyrektorem TVP 2.

Porembny ukończył warsztaty Moonstone International, Strategic Marketing i Prime Packaging, jest absolwentem EAVE (European Audiovisual Entrepreneurs) z 2007. Jest również członkiem ZAIKS, ZAPA i SFP w Polsce, SCAM (Société civile des auteurs multimedia) i SACD (Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques) we Francji i EDN (European Documentary Network) w Danii. Edward jest również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Porembny jest trójjęzyczny i trójkulturowy: polsko-francusko-angielski[3].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł oryginalny Tytuł polski Uwagi
1989 L’homme assis Reżyseria, scenariusz.

Film dokumentalny krótkometrażowy o atlecie z amputowanymi nogami, zdobywcy złotego medalu na Igrzyskach w Seoul w 1988 roku. Koprodukcja pomiędzy France 3, SFP i Imago Star. Wyselekcjonowany na Festiwal Noc Krótkiego Metrażu Max Linder w Paryżu i w Nantes, gdzie zostaje nominowany jako "Le Meilleur". Był także pokazany w kinach francuskich jako dodatek do filmu „La Citadelle” reżyserowanego przez Mohammed Chouick i we Francuskiej Telewizji France 3.[6]

1989 Il patinait Reżyseria.
1989 Sons of The West Reżyseria, scenariusz

Frank Miller, Jan Wells i kowboje z Padlock Ranch.

Film emitowany we TF1 France i wyświetlany na całym świecie.

1990 Still skating Reżyseria, scenariusz.

Film dokumentalny. Prezentowany na festiwalu Arcachon Festival. Zdobył pierwszą nagrodę dla filmów przygodowych i sportowych wyprodukowanych w roku 1990. Dystrybuowany w formacie video przez Warner Home Video jako The Best of Ushuaia. Emitowanym w TF1 Francji, TSR Szwajcarii, YLE Finlandii, RTBF Belgii, Japonii, Niemczech, USA.

1992 Le voyageur de l’espace Reżyseria, scenariusz.

Film dokumentalny zrealizowany w koprodukcji z: Canal+, La5, CNN. Emitowany w Canal+ we Francji, Belgii i Hiszpanii. Ten dokument o astronautach zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Lectoure we Francji w 1992 roku[7].

1992 Victor Victor Reżyseria, scenariusz.

Film fabularny krótkometrażowy z Tom Gres w głównej roli. Napisany na podstawie zakazanego poematu „ A La Splendeur Abandonné“ francuskiego poety Julien Cendres, wydanego w manifeście wolności podpisanego przez najwybitniejszych francuskich intelektualistów z Margarette Dumas na czele[8].

1993 Les Mustangs Mustangi Reżyseria, scenariusz.

Film dokumentalny ukazujący iluzoryczną wolność dzikich mustangów w Ameryce. Emitowany w TF1 Francja, ADR Niemcy, Discovery Channel i rozpowszechniany międzynarodowo.

1994 Angleterre Underground Reżyseria, scenariusz.

Film dokumentalny o angielskich buntownikach kręcony w różnych miejscach Wielkiej Brytanii. Zrealizowany w koprodukcji francusko – brytyjskiej z:Tilt-Productions, Lombard Productions, France 2, Channel 4. Emitowany w Channel 4 i rozpowszechniany międzynarodowo. Wybrany przez Time Out jako jeden z najlepszy filmów dokumentalnych 1995 roku[9].

1995 Les Nouveaux Barbares Reżyseria.

Pierwszy film z dokumentalnej serii o „podziemnych” kulturach. Pokazany między innymi w Television France 2, TSR Szwajcaria, Canal + Hiszpania i RTBF Belgia[10].

1997 The legend of the Bison Grass Vodka Reżyseria, scenariusz.

Poetycka podróż poprzez mity otaczające tajemniczą trawę żubrową.

Film emitowany we TF1 France i wyświetlany na całym świecie.

1997 Moonlighting Górnicy Reżyseria.

Spojrzenie na życie jednej z ostatnich rodzin górniczych na Śląsku.

Film emitowany na antenie France 3 i wyświetlany na całym świecie.

1999 Les Voyageurs immobiles Reżyseria.

Film dokumentalny dla francuskiej stacji telewizyjnej France 3 o cygańskim cyrku występującym i żyjącym w Paryżu[11].

1999 Jumpers Reżyseria, scenariusz

Film dokumentalny o “jumpersach”, samobójcach skaczących z mostu Golden Gate w San Francisco. Prezentowany na 15th Film Festival of Independent Cinema w San Francisco i na Freaky Film Festival w Illinois.

1999 Death Leap Reżyseria, producent.

Film dokumentalny o samobójcach skaczących z mostu Golden Gate Bridge w San Francisco. Wyselekcjonowany na 15 Film Festival of Independent Cinema w San Francisco i Freaky Film Festival w Illinois. Koprodukcja pomiędzy MBC, Arcadia Moving Pictures and Carlton International. Pokazany między innymi w Carlton TV, BY TV USA, Documentary Channel, DBS Channel. MTV, Viasat, Cineplex Tajlandia i Channel 4 Finlandia[12].

2001 Sexopolo Sexopolo – Notatki z Podróży Reżyseria, scenariusz, producent.

Dokument fabularyzowany opisujący środowisko polskiego porno- biznesu. Wyselekcjonowany na 41 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Krakowie. Zrealizowany w koprodukcji z: Euromedia TV, TVP-2 i BBC. Wielokrotnie emitowany w TVP.[13]

2001 L’incroyable Monsieur genty Reżyseria, scenariusz.

Film dokumentalny, krótkometrażowy dla francuskiej telewizji France 3 o grupie artystycznej utworzonej przez znanego francuskiego artystę i wykonawcę Philippe Genty[14].

2002 Independence Reżyseria, zdjęcia.

Film dla BBC Community Channel o kontrowersyjnej akcji The Yarrow Project o integrowaniu się w społeczeństwie ludzi niepełnosprawnych.

2002 24 Heures Reżyseria, zdjęcia, producent.

Artystyczny film eksperymentalny dla Shackewell Gallery.- 24 godziny z życia pary artystów[15].

2003 Urban Life Reżyseria, producent.

30 odcinkowy serial dokumentalny o trendach miejskich dla francuskiej telewizji Trace TV.

2005 Inheritance Spadek Reżyseria, producent.

Film fabularny z Tomas Norström (nagroda w Cannes 2003 za film "Historie Kuchenne"), Krzysztofem Kolbergerem i Anną Powierzą w rolach główny. Koprodukcja pomiędzy AMP Polska, Blue Sky Motion Pictures, Audley Films, TVP i Arcadia Moving Pictures. Współczesny edypowski dramat, opowiada o transformacji mężczyzny walczącego ze swoją przeszłością na tle zmieniającej się Warszawy.

Film prezentowany na festiwalu LA Polish Film Festival, Festiwalu Filmowym w Gdyni, Victoria New European Film Festival, Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" i New European Film Festival w Hiszpanii. Dystrybuowany przez brytyjskiego dystrybutora filmowego Dogwoof Pictures, Polskiego IPlex i sprzedawany przez Centre Films Media Sales UK. Emitowany wielokrotnie przez Canal +, TVP i TVP Kultura[16].

2008 Men for Hire Faceci do wynajęcia Reżyseria, scenariusz, producent.

Dokument kreatywny o mężczyznach do wynajęcia. Zdjęcia realizowane były w Warszawie, Berlinie i Londynie. Powstał w koprodukcji pomiędzy AMP Polska i HBO Polska. Premiera telewizyjna miała miejsce w marcu 2009. Dystrybucja odbyła się w: Polsce, Czechach, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Albanii, Mołdawii, Chorwacji, Serbii i Czarnogórze oraz na Węgrzech. Film miał największą oglądalność ze wszystkich filmów produkowanych przez HBO Polska[17].

2011 Here I am Już jestem Reżyseria, scenariusz, producent.

Dokument kreatywny dla HBO, pokazujący zjawisko in vitro w Polsce – ludzkie dramaty i szczęście płynące z posiadania wyczekiwanego dziecka[18].

2012 Wrestling in Dakar Dakarskie zapasy Reżysera, scenariusz, producent.

Film dokumentalny opowiadający historię pięciu przyjaciół: Abdoulaye Thiam, Mamadou Dia, Abdou Seck, Ibrahima Sissokho oraz Mbaye Mbao żyjących w Guédiawaye, ubogich przedmieściach Dakaru, stolicy Senegalu. Monotonia codziennego życia i praca w małej kuźni nie są szczytem ich marzeń, jednak zdobycie sławy senegalskiego zapaśnika (ang. wrestler) zdecydowanie tak.[19]

2013 Madame Tyson Reżyseria, scenariusz, producent.

Film dokumentalny o senegalskich zapasach i kobiecie, która stała się najpopularniejszym managerem tej dyscypliny w Zachodniej Afryce. Niezwykle ciekawa historia, w której głównymi bohaterami są: sławna, pierwsza w tej branży kobieta, promotorka walk i polityk – Ndeye Ndiaye Tyson i 2 młodych Senegalczyków – Modou i Thiam. Ndeye Ndiaye Tyson, mimo swojego analfabetyzmu stała się znaną w Senegalu osobą i wzorem do naśladowania dla wielu rodaków[20].

2014 I am Kuba Jestem Kuba Producent.

Film dokumentalny. Poruszająca opowieść o dorastaniu. Film opowiada historię Kuby (lat 12) opiekującego się swoim młodszym bratem Mikołajem (lat 8), po tym jak ich rodzice zostali zmuszeni do wyjazdu za granicę do pracy. [21]

2015 58/52 Producent.

Film krótkometrażowy.

58/52 – Augustowi nic nie brakuje. Jest spełniony zawodowo i jak się wydaje osobiście. W nowym mieszkaniu jednak nie jest sam. Chyba że tylko śni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]