Al-Dżazira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy stacji telewizyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Al-Dżazira
Data startu 1 listopada 1996
Właściciel Al Jazeera Media Network
Systemy
emisji sygnału
576i (SDTV)
1080i (HDTV)
Kraj nadawania  Katar
Język arabski
Siedziba Doha, Katar
Siostrzane kanały Al Jazeera English
Al Jazeera Mubasher
Al Jazeera Balkans
Al Jazeera Türk
Al Jazeera Documentary Channel
Strona internetowa

Al-Dżazira (ang. Al-Jazeera, arab. الجزيرة, tłum. „Wyspa” lub „Półwysep”) – arabska stacja telewizyjna z siedzibą w stolicy Kataru, w Doha.

Kanał rozpoczął nadawanie 1 listopada 1996 roku, przyjmując do siebie wielu dziennikarzy z zawieszonego w kwietniu tego samego roku arabskojęzycznego kanału BBC World Service, który napotkał trudności z cenzurą w Arabii Saudyjskiej.

Al-Dżazira ogłasza się stacją politycznie niezależną, aczkolwiek pozostaje w finansowej zależności od emira Kataru. Zaczynała z podarowanym przez emira funduszem 150 mln USD, dążąc jednak do uzyskania finansowej niezależności, głównie dzięki reklamom. Cel ten nie został osiągnięty i do dzisiaj korzysta z rządowych subwencji (w 2004 roku 30 mln USD). Inne źródła finansowania to ogłoszenia (ok. 40% wpływów), sprzedaż audycji, abonament.

Strategia programowa Al Dżaziry obejmuje m.in. prezentowanie tematów kontrowersyjnych politycznie i zapraszanie emigracyjnych dysydentów świata arabskiego oraz tematów istotnych kulturowo, takich jak rola kobiet w społeczeństwie. Jej atutem jest także, że ma wyłączność na emitowanie przekazów Al-Ka’idy.

W 2003 roku powstała Al Dżazira Sports, w 2004 Al Dżazira Live, w 2005 Al Dżazira Children, w 2006 roku Al Dżazira w wersji angielskojęzycznej. W 2001 roku powstał portal aljazeera.net, od 2003 roku dostępny także w języku angielskim.

W 2017 r. kraje Półwyspu Arabskiego postawiły Katarowi szereg warunków mających zagwarantować koniec domniemanego wspierania przez to państwo islamistycznych terrorystów, wśród nich likwidację kanału Al Dżazira[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]