Al-Dżazira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy stacji telewizyjnej. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Al-Dżazira
Rozpoczęcie nadawania 1 listopada 1996
Właściciel Al Jazeera Media Network
Systemy
emisji sygnału
576i (SDTV)
1080i (HDTV)
Kraj nadawania  Katar
Język arabski
Siedziba Doha, Katar
Slogan The Opinion and The Other Opinion
Strona internetowa

Al-Dżazira[1] (ang. Al-Jazeera, arab. الجزيرة, tłum. „Wyspa” lub „Półwysep”) – arabska stacja telewizyjna z siedzibą w Ad-Dausze, stolicy Kataru.

Kanał rozpoczął nadawanie 1 listopada 1996 roku, przyjmując do siebie wielu dziennikarzy z zawieszonego w kwietniu tego samego roku arabskojęzycznego kanału BBC World Service, który napotkał trudności z cenzurą w Arabii Saudyjskiej.

Pierwszym dyrektorem i redaktorem naczelnym został Mohammed Jassim Al Ali. W początkowych miesiącach stacja nadawała 6 godzin programu dziennie. Sygnał emitowany był w systemie naziemnym, w telewizjach kablowych oraz przez satelitę. Zainteresowanie rosło tak szybko, że już w 1997 roku Al-Dżazira zwiększyła czas antenowy do 12 godzin dziennie. Od 1998 roku stacja nadaje przez 24 godziny na dobę[2].

Al-Dżazira ogłasza się stacją politycznie niezależną, aczkolwiek pozostaje w finansowej zależności od emira Kataru. Zaczynała z podarowanym przez emira funduszem 150 mln USD, dążąc jednak do uzyskania finansowej niezależności, głównie dzięki reklamom. Cel ten nie został osiągnięty i do dzisiaj korzysta z rządowych subwencji (w 2004 roku 30 mln USD). Inne źródła finansowania to ogłoszenia (ok. 40% wpływów), sprzedaż audycji, abonament.

Wydarzenia roku 2001, czyli atak na World Trade Center i późniejsza wojna w Afganistanie, przyniosły stacji międzynarodowe zainteresowanie. Al-Dżazira miała biuro w Kabulu i była jedyną telewizją na świecie, nadającą bezpośrednie wojenne relacje, oświadczenia Al-Ka’idy i Osamy bin Ladena. Relacje nadawał korespondent Tayseer Allouni, który przeprowadził też słynny wywiad z bin Ladenem, 11 października 2001 roku[2].

8 kwietnia 2003 roku biura Al-Dżaziry w Bagdadzie zostały zbombardowane podczas amerykańskiego nalotu. Zginął wówczas dziennikarz Ariq Ayoub. Armia USA zarzucała dziennikarzom stacji współpracę z rebeliantami.

Strategia programowa Al-Dżaziry obejmuje m.in. prezentowanie tematów kontrowersyjnych politycznie, zapraszanie emigracyjnych dysydentów świata arabskiego oraz poruszanie tematów istotnych kulturowo, takich jak rola kobiet w społeczeństwie. Dodatkowym atutem jest fakt, że ma wyłączność na emitowanie przekazów Al-Ka’idy.

W 2003 roku powstała Al-Dżazira Sports, w 2004 Al-Dżazira Live, w 2005 Al-Dżazira Children, w 2006 roku Al-Dżazira w wersji angielskojęzycznej. W 2001 roku powstał portal aljazeera.net, od 2003 roku dostępny także w języku angielskim.

W 2017 r. kraje Półwyspu Arabskiego postawiły Katarowi szereg warunków mających zagwarantować koniec domniemanego wspierania przez to państwo islamistycznych terrorystów. Jednym z warunków była likwidacja kanału Al-Dżazira[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis nazw arabskich typu "Al-Kaida", "Al-Dżazira", www.rjp.pan.pl [dostęp 2019-06-08].
  2. a b Małgorzata Dwornik, Historia telewizji Al-Dżazira, bezkompromisowej stacji z Kataru, „Reporterzy.info”, 23 października 2017.
  3. Katar naciskany przez kraje arabskie może zamknąć telewizję Al-Jazeera, 4 lipca 2017 [dostęp 2017-07-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]