Egipsko-arabska Wikipedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Egipsko-arabska Wikipedia
Logo
Data uruchomienia 2 kwietnia 2008
Liczba artykułów 18 014
Zarejestrowanych użytkowników 97 215
Administratorów 5
Egipsko-arabska Wikipedia

Wikipedia w egipskim dialekcie języka arabskiego (egi-ar. ويكيبيديا مصرى) – arabskojęzyczna wersja Wikipedii w dialekcie egipskim. Jest to pierwsza specjalna odmiana arabskiej Wikipedii. Artykuły są pisane głównie w alfabecie arabskim, lecz zdarzają się również teksty w alfabecie łacińskim[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Propozycja powstania egipsko-arabskiej Wikipedii powstała 30 marca 2008 r. dzięki użytkownikowi pod nazwą Ghaly. 2 kwietnia 2008 wersja ta rozpoczęła działalność jako projekt Wikimedia Foundation.

Wniosek o stworzenie egipsko-arabskiej Wikipedii został przyjęty w lipcu 2008 roku, podczas pierwszego dnia Wikimanii 2008 w Aleksandrii. 24 listopada 2008 oficjalnie wszystkie artykuły, kategorie, szablony itp., które zostały stworzone pod projektem zostały przeniesione do nowej domeny.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Idea stworzenia odrębnej Wikipedia opierała się na stworzeniu internetowej encyklopedii z której mieszkańcy Egiptu mogliby korzystać bez konieczności odbiegania od swojego własnego dialektu, którego używają w codziennym życiu[2], a na arabskiej Wikipedii było wielu wikipedystów z Egiptu[3][4]. Poza tym to mogło zachęcić Egipcjan do współtworzenia projektu jakim jest Wikipedia[4].

Reakcja[edytuj | edytuj kod]

Projekt stworzenia lokalnej Wikipedii był nawet dla samych Egipcjan kontrowersyjny. Zwolennicy wskazywali m.in. na liczbę Wikipedii stworzonych w regionalnych językach (np. wersja szkocka), a przeciwnicy twierdzili że stworzenie egipskiej Wikipedii mógłby być odebrane jako atak na język arabski oraz że to jest tylko dialekt[4][5][6]. Mimo to jedyną dyskusją na temat powstania tej wersji była tylko na meta.wikimedia[7][8][9].

Wsparcie[edytuj | edytuj kod]

Cały projekt stworzenia odrębnej Wikipedii był wspierany przez wielu użytkowników i zyskał aprobatę komisji językowej na Wikimedia. Egipsko-arabska Wikipedia ma stałych użytkowników, co doprowadziło do wzrostu liczby artykułów.

Sprzeciw[edytuj | edytuj kod]

Sprzeciw wobec tej wersji był widoczny głównie na etapie wniosku. Protest był kontynuowany na Facebooku[10]. Niektóre z innych kampanii zachęcają do niszczenia egipsko-arabskiej Wikipedii. Głównym argumentem przeciw jest to, że nie ma aktualnie języka egipskiego, a jest jedynie dialekt[11], co sugeruje że wysiłek poświęcony na tworzenie Wikipedii powinien być skupiony na arabską Wikipedię. Jednak skuteczność tych kampanii jest znikoma, artykuły tej wersji Wikipedii są nadal rozwijane a ilość użytkowników rośnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]