Egipskoarabska Wikipedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wikipedia egipskoarabska
Logo
Data uruchomienia

2 kwietnia 2008

Liczba artykułów

1 623 392

Zarejestrowanych użytkowników

238 114

Administratorów

7

Strona internetowa

Wikipedia w egipskim dialekcie języka arabskiego (egi-ar. ويكيبيديا مصرى) – arabskojęzyczna wersja Wikipedii w dialekcie egipskim. Jest to pierwsza specjalna odmiana arabskiej Wikipedii. Artykuły są pisane głównie w alfabecie arabskim, lecz zdarzają się również teksty w alfabecie łacińskim[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Propozycja powstania Wikipedii egipskoarabskiej powstała 30 marca 2008 dzięki użytkownikowi pod nazwą Ghaly. 2 kwietnia 2008 wersja ta rozpoczęła działalność jako projekt Wikimedia Foundation.

Wniosek o stworzenie Wikipedii egipskoarabskiej został przyjęty w lipcu 2008, podczas pierwszego dnia Wikimanii 2008 w Aleksandrii. 24 listopada 2008 oficjalnie wszystkie artykuły, kategorie, szablony itp., które zostały stworzone pod projektem, zostały przeniesione do nowej domeny.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Idea stworzenia odrębnej Wikipedii opierała się na stworzeniu internetowej encyklopedii, z której mieszkańcy Egiptu mogliby korzystać bez konieczności odbiegania od swojego własnego dialektu, używanego przez nich w codziennym życiu[2], a na arabskiej Wikipedii było wielu wikipedystów z Egiptu[3][4]. Poza tym to mogło zachęcić Egipcjan do współtworzenia projektu jakim jest Wikipedia[4].

Reakcja[edytuj | edytuj kod]

Projekt stworzenia lokalnej Wikipedii był nawet dla samych Egipcjan kontrowersyjny. Zwolennicy wskazywali na liczbę Wikipedii stworzonych w regionalnych językach (np. wersja szkocka), a przeciwnicy twierdzili że stworzenie egipskiej Wikipedii mógłby być odebrane jako atak na język arabski oraz że to jest tylko dialekt[4][2][5]. Mimo to jedyną dyskusją na temat powstania tej wersji była tylko na meta.wikimedia[6][7][8].

Wsparcie[edytuj | edytuj kod]

Cały projekt stworzenia odrębnej Wikipedii był wspierany przez wielu użytkowników i zyskał aprobatę komisji językowej na Wikimedia. Wikipedia egipskoarabska ma stałych użytkowników, co doprowadziło do wzrostu liczby artykułów.

Sprzeciw[edytuj | edytuj kod]

Sprzeciw wobec tej wersji był widoczny głównie na etapie wniosku. Protest był kontynuowany na Facebooku[9]. Niektóre z innych kampanii zachęcają do niszczenia Wikipedii egipskoarabskiej. Głównym argumentem przeciw jest to, że nie ma aktualnie języka egipskiego, a jest jedynie dialekt[10], co sugeruje że wysiłek poświęcony na tworzenie Wikipedii powinien być skupiony na arabską Wikipedię. Jednak skuteczność tych kampanii jest znikoma, artykuły tej wersji Wikipedii są nadal rozwijane a ilość użytkowników rośnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wikipedia Masry rules of writing.
  2. a b Mennasat. menassat.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-14)]..
  3. Noam, Cohen: In Egypt, Wikipedia is more than hobby. International Herald Tribune, 21 lipca 2008. [dostęp 2014-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-03)].
  4. a b c Samir, Amira: Le masri est-il contre l’arabe?. Al-Ahram Hebdo, grudzień 2009. [dostęp 2014-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-04)]. (fr.).
  5. Middle Esat online.
  6. Answers.yahoo:Egyptians:What do you think of this??(Egyptian Wikipedia)?
  7. intelligentdesigns.net. intelligentdesigns.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-03)]..
  8. globalvoicesonline.org: Egypt: Egyptian Dialect Wikipedia.
  9. We Demand to Delete Wikipedia Masri (Ar).
  10. drhaisook.wordpress.com: Wikipedia in Masri? No, Thanks!

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]