Eimert van Middelkoop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eimert van Middelkoop
Middelkoop Dutch politician kabinet Balkenende IV.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1949
Berkel en Rodenrijs
Flag of the Netherlands.svg Minister obrony
Okres od 22 lutego 2007
do 14 października 2010
Przynależność polityczna ChristenUnie
Poprzednik Henk Kamp
Następca Hans Hillen
Flag of the Netherlands.svg Minister ds. mieszkalnictwa, wspólnot i integracji.
Okres od 23 lutego 2010
do 14 października 2010
Przynależność polityczna ChristenUnie
Poprzednik Eberhard van der Laan
Następca brak

Eimert van Middelkoop (ur. 14 lutego 1949 w Berkel en Rodenrijs) – niderlandzki polityk, od 2007 do 2010 minister obrony w IV gabinecie Jana Petera Balkenendego. 23 lutego 2010 objął dodatkowo funkcję ministra ds. mieszkalnictwa, wspólnot i integracji.

Życiorys[edytuj]

Studiował socjologię w Niderlandzkiej Wyższej Szkole Ekonomicznej, później na Uniwersytecie w Rotterdamie, po czym przez krótki okres pracował jako wykładowca w Reformowanej Akademii Nauk Społecznych w Zwolle.

W 1973 wstąpił do Reformowanego Związku Politycznego (Gereformeerd Politiek Verbond, GPV), gdzie zajmował się m.in. sprawami obrony narodowej. W 1989 został wybrany w skład II Izby Stanów Generalnych jako reprezentant GPV, a po jej zjednoczeniu z Reformowana Federacją Polityczną jako członek ChristenUnie. W parlamencie zajmował się m.in. zmianami klimatycznymi oraz kwestią holenderskiej odpowiedzialności za masakrę w Srebrenicy.

W 2002 kandydował z trzeciego miejsca listy ChristenUnie, jednak nie został wybrany (mandat uzyskała startująca z 4 miejsca Tineke Huizinga). Rok później ponownie zasiadł w parlamencie, gdzie zajmował się sprawami zagranicznymi, finansami, obroną, kulturą i ochroną środowiska.

Po wejściu ChristenUnie w skład koalicji rządzącej w 2006 został zaprzysiężony na ministra obrony narodowej w IV gabinecie Balkenendego. 23 lutego 2010 objął obowiązki ministra ds. mieszkalnictwa, wspólnot i integracji, w związku z opuszczeniem koalicji rządowej przez PvdA. Na obu stanowiskach zasiadał do 14 października 2010.

Jest członkiem Wolnego Kościoła Reformowanego.

Bibliografia[edytuj]