Jan Peter Balkenende

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Peter Balkenende
Balkenende Dutch politician kabinet Balkenende IV.jpg
Jan Peter Balkenende
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1956
Kapelle
Premier Holandii
Okres od 22 lipca 2002
do 14 października 2010
Przynależność polityczna CDA
Poprzednik Wim Kok
Następca Mark Rutte
Jan Peter Balkenende Signature.png
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP

Jan Peter Balkenende (ur. 7 maja 1956 w Kapelle), jako Jan Pieter Balkenende, niderlandzki polityk, premier Holandii od 2002 do 2010.

Życiorys[edytuj]

Prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz Jan Peter Balkenende

Studiował historię gospodarczą i nauk społecznych na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie (poza tym ukończył prawo); od 1992 profesor na tymże uniwersytecie. Od 1998 członek Stanów Generalnych, od 2001 szef frakcji chadeckiej w parlamencie. Po wyborach 2002 zbudował koalicję centro-prawicową z udziałem populistycznej Listy Pima Fortuyna, która przetrwała u władzy niecały rok. Po kolejnym głosowaniu w 2003 ponownie desygnowany przez królową na premiera – tym razem na czele koalicji CDA, VVD i Demokratów 66. Jego rząd przeprowadził cięcia w wydatkach publicznych by doprowadzić do uzdrowienia finansów państwa, będących w kryzysie. Pod rządami Balkenende Holandia poparła wojnę w Iraku, choć nie wysłała tam wojsk. Przyjmuje się, że dzięki poparciu udzielonemu koalicji antyirackiej minister spraw zagranicznych w rządzie Balkenende został mianowany nowym sekretarzem generalnym NATO[potrzebny przypis].

30 czerwca 2006 podał się do dymisji z powodu rozpadu koalicji rządowej. Po zwycięskich dla CDA przedterminowych wyborach stanął na czele koalicji CDA, Partii Pracy (PvdA) i konserwatywnej ChristenUnie.

19 lutego 2010 w związku z kryzysem rządowym spowodowanym udziałem wojska holenderskiego w misji afgańskiej wystąpił do królowej o dymisję ministrów Partii Pracy, która zgłaszała sprzeciw wobec przedłużenia misji, a członków gabinetu z nominacji CDA i ChristenUnie pozostawił do jej dyspozycji[1]. Stał na czele rządu mniejszościowego do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych w czerwcu 2010. Po wyborach pełnił funkcję premiera do czasu zaprzysiężenia 14 października 2010 Marka Rutte.

W 2012 prezydenta Bronisława Komorowskiego został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[2][3].

Poglądy polityczne[edytuj]

Jest praktykującym protestantem, sprzeciwia się eutanazji i aborcji. Zapowiedział walkę z narkotykami, które w świetle prawa nadal są w Holandii nielegalne, lecz powszechnie tolerowane. Ze względu na swe podobieństwo do bohatera serii powieści J.K. Rowling, nazywany jest przez HolendrówHarrym Potterem”.

Życie prywatne[edytuj]

Jan Peter Balkenende urodził się 7 maja 1956 na wsi Biezelinge niedaleko miasta Kapelle w Holandii. Jego ojciec Jan Pieter Balkenende był kupcem zbożowym, zaś matka Thona Johanna Sandee pracowała jako nauczycielka. Balkenende obecnie mieszka w Capelle aan den IJssel (obok Rotterdamu), razem ze swoją żoną Biancą Hoogendijk oraz córką Amelie. Oprócz tego wynajmuje apartament w Hadze.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]