ejabberd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ejabberd
Serwer XMPP
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor ProcessOne
System operacyjny Międzyplatformowy
Aktualna wersja stabilna 15.04
(23 Kwiecień 2015)
Aktualna wersja testowa 3.0.0 alpha 2
(15 marca 2011)
Licencja GPL
Strona internetowa

ejabberdserwer XMPP, napisanym głównie w języku Erlang. Działa na systemie operacyjnym Microsoft Windows oraz kilku pochodnych od Uniksa systemów takich jak OS X, GNU/Linux, FreeBSD i NetBSD.

„ejabberd” oznacza „Erlang Jabber Daemon” i pisany jest małymi literami, jak to powszechnie występuje w daemonach.

Projekt ten został rozpoczęty w 2002 roku przez Aleksieja Szczepina. Rozpowszechniany na warunkach GNU General Public License, ejabberd stanowi wolne oprogramowanie.

Możliwości[edytuj]

ejabberd posiada wysoki poziom zgodności z XMPP[1]. Udostępnia interfejs webowy, który jest tłumaczony na języki inne niż angielski. ejabberd obsługuje system rozproszony poprzez klastry komputerowe, obsługuje również aktualizacje na żywo (live upgrade)[2], dzielenie grup rostera i wirtualne hosty. Obsługiwane systemy zarządzania bazą danych to PostgreSQL, MySQL oraz ODBC do łączenia się z innymi systemami bazodanowymi. Uwierzytelnianie LDAP jest obsługiwane tak jak logowanie się poprzez SSL/TLS, SASL i STARTTLS.

ejabberd jest rozszerzalny poprzez moduły, które mogą obsługiwać dodatkowe możliwości takie jak zapisywanie wiadomości offline, łączenie się z kanałami IRC, bądź baza użytkowników, która korzysta z vCard (zapisywanie vCard w LDAP lub bazy danych kompatybilnej z ODBC jest możliwe za pomocą innych modułów). Dodatkowo moduły mogą obsługiwać takie rozszerzenie protokołu XMPP jak MUC, HTTP polling, Publish-Subscribe i zbieranie statystyk poprzez XMPP.

Zaczynając od wersji 2.0.0, ejabberd posiada wbudowaną obsługę Proxy65[3]. Jest to moduł, który pośredniczy w wymianie plików między użytkownikami znajdującymi się za zaporą sieciową dzięki zastosowaniu podzbioru protokołu SOCKS5[4].

ejabberd, tak jak inne serwery XMPP, może się komunikować z różnymi sieciami komunikatorów (np. Gadu-Gadu, ICQ) za pomocą specjalnego składnika XMPP zwanego transportem lub bramką.

Historia projektu[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]