Elementy minimalny i maksymalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elementem minimalnym w zbiorze częściowo uporządkowanym nazywamy każdy taki element , że nie ma w elementów mniejszych od niego. Symbolicznie:

.

Dualnie, elementem maksymalnym w zbiorze częściowo uporządkowanym nazywamy każdy taki element , że nie ma w elementów większych od niego. Symbolicznie:

.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  • W zbiorze częściowo uporządkowanym może istnieć więcej niż jeden element minimalny.
  • Element minimalny nie musi być najmniejszym. Jeśli jednak w zbiorze istnieje element najmniejszy, to jest on równocześnie minimalny, i jest to wtedy jedyny element minimalny w tym zbiorze. Jeżeli w zbiorze istnieje dokładnie jeden element minimalny, to nie musi on być elementem najmniejszym.

Te same własności ma element maksymalny.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

  • Rozważmy zbiór , gdzie oznacza zbiór liczb naturalnych {1, 2, 3,...}, a relacja częściowego porządku określona jest następująco:
Z definicji wynika m.in., że   i nieprawda, że np. .
Jedynym elementem maksymalnym tej relacji jest −1, elementami minimalnymi są −1 oraz 1. W porządku tym nie ma elementu najmniejszego ani największego.
  • W zbiorze wszystkich rzek rozważmy relację częściowego porządku '<' zdefiniowaną jako jest dopływem. Mamy na przykład:
"Białka" < "Dunajec" < "Wisła"
"Poprad" < "Dunajec" < "Wisła"
"Noteć" < "Warta" < "Odra"
"Moskwa" < "Oka" < "Wołga"
"Otava" < "Wełtawa" < "Łaba"
Elementem maksymalnym w tym porządku jest każda rzeka, która nie jest dopływem innej rzeki – Wisła, Odra... Z przykładu widać, że istnieje wiele elementów maksymalnych i nie ma największego (byłaby nim rzeka, do której wpadają wszystkie inne). Elementami minimalnymi porządku są wszystkie rzeki, które nie mają dopływów, a elementu najmniejszego nie ma (byłaby nim rzeka wpadająca do każdej innej – bezpośrednio lub poprzez inny dopływ).
Uwaga: aby uznać ten przykład za poprawny model, należałoby przyjąć, że każda rzeka wpada do siebie samej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]