Elie Hobeika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elie Hobeika
إيلي حبيقة
Lebanon January 2014 687.JPG
Data i miejsce urodzenia 22 września 1956
Kleiat
Data i miejsce śmierci 24 stycznia 2002
Hazmiyeh, Bejrut
Forces Libanaises Flag.svg
Przywódca Sił Libańskich
Okres od 1985
do 1986
Poprzednik Fuad Abu Nader
Następca Samir Dżadża
Flaga Libanu
Minister ds. uchodźców
Okres od 1992
do 1992
Poprzednik -
Następca Walid Dżumblatt
Flaga Libanu
Minister zasobów wodnych i elektryczności
Okres od 1993
do 1998
Poprzednik Georges Frem
Następca Sulejman Traboulsi

Elie Hobeika lub Elias Hobejka (arab.: إيلي حبيقة ; ur. 22 września 1956, zm. 24 stycznia 2002) – polityk libański, były członek Falang Libańskich i przywódca Sił Libańskich podczas wojny domowej w Libanie.

Wojna domowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. zaangażował się w ruch falangistowski. Podczas masakry w Damur zginęło kilku członków jego rodziny. We wrześniu 1982 oddziały chrześcijańskie, dowodzone przez Eli Hobeikę, wkroczyły do obozów uchodźców palestyńskich Sabra i Szatila pod Bejrutem. W wyniku rzezi zginęło około 800-3500 Palestyńczyków.

 Osobny artykuł: Masakra w Sabrze i Szatili.

W 1985 wraz z Samirem Dżadżą i Karimem Pakradounim zmusił do rezygnacji ówczesnego dowódcę Sił Libańskich, Fuada Abu Nadera, zajmując jego miejsce. W grudniu 1985 Hobeika podpisał w Damaszku trójstronne porozumienie z Walidem Dżumblattem i Nabihem Berrim, które miało zakończyć wojnę domową i zagwarantować wpływy syryjskie w Libanie. W styczniu 1986 działacze SL niezadowoleni z porozumienia zorganizowali wewnętrzny przewrót. Hobeika został oblężony w swojej siedzibie w Karantinie przez ludzi Dżadży, a następnie uciekł do Paryża. Później wrócił do Libanu i skupił swoich zwolenników w Zahle, ale nie zdołał odzyskać dawnych wpływów, a próba zbrojnego przejęcia władzy zakończyła się jego porażką.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny domowej Hobeika został ministrem ds. uchodźców. Kierował także ministerstwem energii elektrycznej i wody w rządzie Rafika Haririego. Elie Hobeika został zabity 24 stycznia 2002 w wyniku zamachu bombowego w Hazmijji, na przedmieściach Bejrutu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]