Przejdź do zawartości

Elsinoë veneta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elsinoë veneta
Ilustracja
Wywołane przez Elsinoë veneta plamy na pędzie jeżyny
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Myriangiales

Rodzina

Elsinoaceae

Rodzaj

Elsinoë

Gatunek

Elsinoë veneta

Nazwa systematyczna
Elsinoë veneta (Burkh.) Jenkins
Journal of Agricultural Research 44: 696 (1932)

Elsinoë veneta (Burkh.) Jenkins – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. U malin i jeżyn wywołuje chorobę o nazwie antraknoza maliny i jeżyny[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Elsinoë, Elsinoaceae, Myriangiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1917 r. Walter Hagemeyer Burkholder nadając mu nazwę Plectodiscella veneta. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadała mu Anna Eliza Jenkins w 1932 r[1].

Morfologia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Grzyb mikroskopijny, pasożyt i saprotrof. Owocniki w postaci askostromy zbudowanej z cienkościennych, jasnobrunatnych pseudoparenchymatycznych komórek tworzących komory, w których znajdują się pojedyncze worki[2]. Askostroma ma mniej więcej kulisty kształt i średnicę do 150 μm. Znajduje się pod skórką porażonej rośliny. Po dojrzeniu staje się galaretowata. Powstające w niej askospory wydostają się przez gwiaździste pęknięcie askostromy i naskórka. Worki prawie kuliste, grubościenne, 8–zarodnikowe, o średnicy 25–30 μm. Askospory podłużnie eliptyczne, bezbarwne lub jasnożółte, z 3 przegrodami. Mają rozmiary 8–21 × 6–8 μm, na przegrodach są zwężone[3].

Krótkie, nierozgałęzione, stożkowate konidiofory zgrupowane w acerwulusach. Tworzą się na nich bezbarwne, podłużnie eliptyczne konidia o rozmiarach 5–7 × 2–3 μm[3].

Elsinoë veneta poraża wszystkie nadziemne części malin i jeżyn, najsilniej młode pędy[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie tego gatunku w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Na kontynentach tych jest szeroko rozprzestrzeniony. Rozwija się na różnych gatunkach rodzaju jeżyna (Rubus), zwłaszcza na takich gatunkach, jak: Rubus idaeus, Rubus occidentalis, Rubus ursinus, Rubus villosus, Rubus vitifolius, Rubus fruticosus[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2017-09-10]. (ang.).
  2. a b Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. a b c Mycobank. Septoria rubi. [dostęp 2017-09-10].
  4. zbiorowe, pod ref. dr hab. Barbary H. Łabanowskiej. Metodyka integrowanej ochrony maliny dla doradców. Skierniewice, Instytut Ogrodnictwa, 2013