Przejdź do zawartości

Elżbieta Krasicka-Cydzik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elżbieta Krasicka-Cydzik
Państwo działania

Polska

Data urodzenia

8 października 1949

Data i miejsce śmierci

18 grudnia 2015
Zielona Góra

profesor doktor habilitowana nauk technicznych
Specjalność: technologie odlewnicze
Alma Mater

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Doktorat

1983 – mechanika i budowa maszyn
Politechnika Wrocławska

Habilitacja

2004 – inżynieria materiałowa
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Profesura

2013

Odznaczenia
Medal Komisji Edukacji Narodowej

Elżbieta Krasicka-Cydzik (ur. 8 października 1949, zm. 18 grudnia 2015 w Zielonej Górze) – polska inżynier mechanik, specjalistka w zakresie biomedycyny. Profesor doktor habilitowana.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Krakowskiej, od 1974 była związana z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Zielonogórskiej. Doktorat obroniła w 1983 na Politechnice Wrocławskiej uzyskując stopień doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki i budowy maszyn (specjalność technologie odlewnicze). W latach 2002–2004 pełniła funkcję polskiego honorowego ambasadora na 7 Światowym Kongresie Biomateriałów w Australii[1]. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej o specjalności biomateriały, został jej nadany uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 10 grudnia 2004. Elżbieta Krasicka-Cydzik prowadziła badania nad modyfikacją właściwości metali w stanie stałym i ciekłym w środowisku soli stopionych, prowadziła diagnostykę i modelowanie procesów degradacji tworzyw konstrukcyjnych, a szczególnie stali implantowych oraz stopów tytanu w środowisku płynów biologicznych in vitro i elementów systemów implantowych które poddawane są zmiennym obiążeniom tj. formowaniu i wykorzystaniu nanostrukturalnych materiałów tlenków na bazie ditlenku tytanu na potrzeby medyczne[2]. W 2010 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczne. Z wnioskiem o przyznanie tytułu profesorskiego wystąpiła Rada Wydziału Mechanicznego-Technologicznego Politechniki Śląskiej w 2013.

Dorobek naukowy prof. Elżbiety Krasickiej-Cydzik obejmuje 145 publikacji, w tym jedna monografia, dwa rozdziały w monografiach zagranicznych, artykuły w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz krajowym, trzy patenty i pięć skryptów. W 2006 zainicjowała powstanie na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego Zakładu Inżynierii Biomedycznej, którym kierowała[3].

Pogrzeb miał miejsce na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze 23 grudnia 2015[4].

Członkostwo

[edytuj | edytuj kod]
  • Polskie Stowarzyszenie Biomateriałów (1999);
  • International Society of Electrochemistry (1999);
  • Komisja Nauk o Materiałach PAN (2003);
  • Europejskie Stowarzyszenie Biomateriałów (2004);
  • Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze (2005);
  • Amerykańskie Stowarzyszenie Chemiczne (2008);
  • Komisja Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN (2009).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]