Encyocrypta bertini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Encyocrypta bertini
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Encyocrypta

Gatunek

Encyocrypta bertini

Encyocrypta bertinigatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na podstawie dwóch samic odłowionych w 1990 roku. Jako lokalizację typową wskazano górę Mandjélia na południe od Bondé. Epitet gatunkowy nadano na cześć generała Bertina, w podziękowaniu za jego współpracę z francuską organizacją naukową ORSTOM[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 15 mm oraz karapaks długości 5,6 mm i szerokości 5 mm. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, ubarwiony pomarańczowobrązowo z parą brązowych trójkątnych znaków na części głowowej i brązowym siateczkowaniem na bokach, porośnięty czarnymi włoskami. Jamki karapaksu są krótkie i proste. Szczękoczułki są ciemnopomarańczowobrązowe, pozbawione rastellum. Bruzda szczękoczułka ma 11 dużych zębów i 3 zęby mniejsze na krawędzi przedniej oraz 6 małych ząbków i około 10 ziarenek w części środkowo-nasadowej. Szczęki zaopatrzone są w 9–11 tępych kuspuli. Odnóża są pomarańczowobrązowe, pozbawione obrączkowania. Nie występują na nich ciernie bazyfemoralne ani cierniowate kolce. Pierwsza i druga para odnóży ma kolce na goleniach i nadstopiach. Opistosoma (odwłok) jest z wierzchu brązowa z drobnym, białym nakrapianiem i czterema Λ-kształtnymi znakami z tyłu. Spód opsistosomy jest brązowy z jasnymi znakami. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie kopułki na szypułce z głównym płatem środkowym tak wysokim jak płat boczny[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie w Prowincji Północnej Nowej Kaledonii, gdzie zasiedla wyłącznie lasy deszczowe na górze Mandjélia. Stwierdzony został na wysokości 750 m n.p.m.[2]

Gniazduje w butwiejących kłodach. Buduje oprzęd o beczułkowatym kształcie długości od 6 do 8 cm, zamknięty z obu stron wieczkami[2].

Do ptaszników występujących z nim sympatrycznie należą zaliczane do tej samej rodziny Orstom undecimatus, Encyocrypta grandis i Mandjelia platnicki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Encyocrypta Simon, 1889. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-02].
  2. a b c d e f R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.