Orstom undecimatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orstom undecimatus
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Orstom

Gatunek

Orstom undecimatus

Orstom undecimatusgatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na podstawie dwóch samic odłowionych w 1990 roku. Jako lokalizację typową wskazano górę Mandjélia na południe od Bondé[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 19 mm oraz karapaks długości 7,81 mm i szerokości 6,75 mm. Karapaks jest w zarysie prawie jajowaty, ubarwiony ciemnorudobrązowo z jaśniejszym tylnym brzegiem, porośnięty czarnymi włoskami. Jamki karapaksu są krótkie i U-kształnie wygięte, co jest cechą wyróżniającą na tle rodzaju. Szczękoczułki są ciemnorudobrązowe, porośnięte czarnymi szczecinkami. Bruzda szczękoczułka ma 9 dużych zębów i 3 zęby mniejsze w nasadowo zakrzywionym szeregu na krawędzi przedniej oraz 4 małe ząbki i około 10 ziarenek w części środkowo-nasadowej. Rastellum jest zupełnie zanikłe. Ciemnopomarańczowobrązowe szczęki zaopatrzone są w 60–70 kuspuli umieszczonych w kątach wewnętrznych i w części tylnej. Warga dolna i sternum są ciemnopomarańczowobrązowe. Odnóża są ciemnopomarańczowobrązowe, pozbawione obrączkowania. Wszystkie pazurki sięgają poza przypazurkowe kępki włosków na stopach. Pazurki pierwszej pary odnóży mają trzy, a ostatniej dwa ząbki. Opistosoma (odwłok) jest z wierzchu ciemnobrązowa z czterema parami jasnobrązowych łat, zaś od spodu jednolicie jasnobrązowa. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie stożkowatego płata, z którego zewnętrzno-górnego naroża grzbietowej strony wyrasta mniejszy płatek[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie w Prowincji Północnej Nowej Kaledonii, gdzie zasiedla wyłącznie lasy deszczowe na górze Mandjélia. Stwierdzony został na wysokości 750 m n.p.m.[2]

Kopie w glebie norki z jedynym wyjściem zamkniętym cienkim wieczkiem o zawiasie zlokalizowanym po górnej stronie. Dolna strona wejścia do norki rozszerzona jest w krótką, zakrzywioną platformę[2].

Do ptaszników występujących z nim sympatrycznie należą zaliczane do tej samej rodziny Encyocrypta bertini, Encyocrypta grandis i Mandjelia platnicki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Gen. Orstom Raven, 1994. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-03].
  2. a b c d e f R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.