Encyocrypta heloiseae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Encyocrypta heloiseae
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Encyocrypta

Gatunek

Encyocrypta heloiseae

Encyocrypta heloiseaegatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na podstawie dwóch samic odłowionych w 1990 roku. Jako lokalizację typową wskazano górę Montagne des Sources na południowy wschód od Numei. Epitet gatunkowy nadano na cześć Heloizy, żony Piotra Abelarda[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 20 mm oraz karapaks długości 7,9 mm i szerokości 8,1 mm. Karapaks jest w zarysie prawie okrągły, ubarwiony pomarańczowobrązowo z brązową częścią głowową i grubym, brązowym siateczkowaniem po bokach, porośnięty brązowymi włoskami i czarnymi szczecinkami. Jamki karapaksu są proste. Szczękoczułki są pomarańczowobrązowe, porośnięte czarnymi szczecinkami, pozbawione rastellum. Bruzda szczękoczułka ma 10 dużych zębów i 2 zęby mniejsze na krawędzi przedniej oraz 6 małych ząbków i 10–15 ziarenek w części środkowo-nasadowej. Szczęki zaopatrzone są w 6–8 kuspuli. Barwa szczęk, wargi dolnej i sternum jest pomarańczowobrązowa. Odnóża są pomarańczowobrązowe, miejscami wyraźnie brązowo obrączkowane. Uda trzech pierwszych par mają od 6 do 12 delikatnych cierni bazyfemoralnych, nie występują natomiast kolce cierniowate. Opistosoma (odwłok) jest z wierzchu ciemnobrązowa z drobnym, białym nakrapianiem, zlewającym się pośrodku. Spód opsistosomy jest brązowy z jasnym, wrzecionowatym znakiem pośrodku i nakrapianiem po bokach. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda złożona z dwóch płatów, z których wewnętrzny jest duży, mniej więcej trójkątny, a zewnętrzny mały, prosty, nie dłuższy od wewnętrznego[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie w Prowincji Południowej Nowej Kaledonii, gdzie zasiedla lasy deszczowe na górze Montagne des Sources. Stwierdzony został na wysokości 900 m n.p.m.[2]

Ptasznik ten buduje gniazda pod korą martwych drzew. Mają one postać krótkiej norki nakrytej od góry miękkim wieczkiem z zawiasem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Encyocrypta Simon, 1889. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-02].
  2. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.