English Defence League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo EDL

English Defence League (EDL, z ang. Angielska Liga Obrony) – brytyjska organizacja uznawana za skrajnie prawicową[1][2][3][4][5], zajmująca się organizowaniem ulicznych protestów przeciwko islamowi, prawu szariatu oraz ekstremizmowi islamskiemu[6][7][8][9]. Nietypowo dla organizacji skrajnej prawicy, zabiega o szersze poparcie (w jej skład wchodzą m.in. sekcja gejowska i żydowska). Podczas demonstracji ścierała się czasem z członkami antyfaszystowskiej organizacji Unite Against Fascism (UAF)[10]. W 2009 członkowie ugrupowania zorganizowali "patriotyczny marsz" podczas którego przeszli przez dzielnicę muzułmańskich imigrantów demolując ulice i sklepy[11].

W dniu zamachów przeprowadzonych przez zwolennika skrajnej prawicy Andersa Breivika członkowie ugrupowania zaatakowali meczet w mieście Luton w Anglii Dochodzenie przeprowadzone przez dziennikarzy dziennika The Guardian w 2010 roku wykazało, że EDL jest finansowany przez biznesmenów wspierających ruchy faszystowskie w różnych krajach. Strony internetowe EDL są administrowane przez dobrze znanych aktywistów neofaszystowskich. EDL utrzymuje kontakt z różnymi ugrupowaniami europejskiej skrajnej prawicy, kontaktowało się także z Andersem Breivikiem[12][13]. Ugrupowanie często kojarzone jest z neonazizmem[14].

Działacze ugrupowania starli się z policją podczas zamieszek w Londynie we wrześniu 2011 roku, podczas wiecu ugrupowania zatrzymano Stephena Lennona, przywódcę ugrupowania[15][16].


Przypisy