Enshin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
EnshinSabaki.jpg

Enshin Karate (jap. właśc. 円心会館 Enshin-kaikan?) – nazwa organizacji karate uprawiającej styl walki stworzony przez kanchō Jōkō Ninomiyę. Wywodzi się z kyokushin karate.

Główną cechą odróżniającą od innych stylów jest występowanie sabaki (tai-sabaki - ruch ciała polegający na zwrotach i obrotach wokół własnej osi[1]), ataków na boki przeciwnika oraz odejście od zasady cios za cios.

Stosowane są techniki pochodzące z judo (chwyty, rzuty, podcięcia) oraz z aikido (zejścia).

Przewodniczącym polskiego oddziału Enshin Karate jest sensei Radosław Kulikowski (4. dan).

W Polsce czarne pasy (stopnie mistrzowskie dan) w Enshin Karate posiadają: Radosław Kulikowski (3. dan), Daniel Jankowski (2. dan), Łukasz Stankiewicz (2. dan, mistrz świata 2013, 2014, 2015, Marcin Kozera (2. dan; mistrz świata 2009), Bartosz Janikowski (1. dan), Małgorzata Kulikowska (1. dan), Paweł Pońc (1. dan; mistrz Europy 2006, 2008, 2009), Rafał Skośkiewicz (1. dan).

Enshin jest systemem walki, opartym na technice zwrotów i obrotów ciała (zarządzanie ciałem), pozwalającej na użycie siły przeciwnika i odwróceniu jej przeciwko niemu. Ta strategia, zwana sabaki, umożliwia zamianę defensywy w ofensywę.

Znaczenie słowa enshin[edytuj]

Słowo enshin[2] oznacza centrum (środek) okręgu. Jest ono złożone z dwóch znaków: en - okrąg; shin - serce, umysł, duch, ale także centrum, jądro. Użycie tych znaków uosabia ducha Enshin Karate.

Krąg, w rozumieniu organizacji Enshin Karate, reprezentuje silne więzy jednoczące ćwiczących. Siła tej organizacji zależy od zdolności i umiejętności każdego z jej członków. Okrąg jest symbolem idei, że droga karate nigdy się nie kończy, trwa przez całe życie.

Okrąg jest esencją strategii i sposobu poruszania się w walce. Ważny jest ruch obrotowy, który pozwala na zejście z linii ciosu i przyjęcie pozycji do odparcia ataku.

Ten nieskończony stan jest źródłem motywacji i przypomina, że perfekcja jest celem, nawet jeśli nie może zostać osiągnięta. Środkowy pierścień w logo reprezentuje cykl, który jest zarówno esencją treningów, jak i życia. Trening zaczyna się od białego pasa, przechodzi kolejno poprzez ciemniejsze, aż do czarnego pasa, który nie jest końcem, ale początkiem nowej drogi, nowych wyzwań. Również w życiu, każdy sukces może okazać się początkiem drogi do jeszcze większego osiągnięcia.

 Jōkō Ninomiya, kanchō (szef organizacji):
Jeśli wspinasz się na jakąś górę, musisz ciężko pracować, aby dojść na szczyt, ale jeśli już wejdziesz na samą górę i rozejrzysz się wokół,
to zobaczysz, że jest jeszcze wiele szczytów do zdobycia.

Przypisy

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary, Kenkyusha Ltd., Tokyo 1991, ISBN 4-7674-2015-6, str. 1712
  2. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary, Kenkyusha Ltd., Tokyo 1991, ISBN 4-7674-2015-6, str. 233, 239, 1542

Linki zewnętrzne[edytuj]