Przejdź do zawartości

Entylomatales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Entylomatales
Ilustracja
Bazydiospora Entyloma kiełkująca w tkankach zainfekowanej rośliny
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

płaskosze

Rząd

Entylomatales

Nazwa systematyczna
Entyloma R. Bauer & Oberw.
Can. J. Bot. 75: 1311 (1997)
Typ nomenklatoryczny

Entyloma de Bary 1874

Entylomatales R. Bauer & Oberw. – rząd grzybów z klasy płaskoszy (Exobasidiomycetes)[1]. Mikroskopijne grzyby pasożytnicze[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grzyby pasożytnicze, endobionty atakujące tylko rośliny dwuliścienne. W strzępkach grzybni są przegrody z prostymi doliporami obustronnie nakrytymi kapturkami. Ustilospory powstają w tkankach liści porażonych roślin. Nie są zebrane w kłębki, lecz tworzą nieregularne skupiska. Tworzą się na napęczniałych końcach bocznych, krótkich rozgałęzień lub śródstrzępkowo. W ustilosporach następuje kariogamia, następnie kiełkują one tworząc jednokomórkową przedgrzybnię, do której przechodzi diploidalne jądro. Ulega mejozie, po czym powstałe haploidalne jądra przemieszczają się do powstających na szczycie przedgrzybni czterech sporydiów. Zróżnicowane jądra (+ i -) łączą się z sobą poprzez mostki kopulacyjne. Powstaje dikariotyczna grzybnia, która wytwarza bezpłciowo zarodniki konidialne. Powstają one bezpośrednio na strzępkach wyrastających nad powierzchnią liści, zazwyczaj przez aparaty szparkowe, lub między komórkami skórki. Mają one zdolność infekowania roślin, a u niektórych gatunków (np. u Entyloma ficariae) pełnią główną rolę w infekowaniu żywiciela[2].

Wśród roślin uprawnych w Polsce jest jedna choroba spowodowana przez gatunki z rzędu Entylomatalesgłownia dalii wywołana przez Entyloma dahliae. Entyloma calendulae atakuje nagietki, Entylopa bellidis stokrotki, Entylopa microsporum jaskry[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Entylomatales, Exobasidiomycetidae, Exobasidiomycetes, Ustilaginomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten wprowadzili w 1874 r. Robert Bauer i Franz Oberwinkler[1]. Genetyczne badania Begerowa i in. w 2002 r. wykazały, monifiletyczne pochodzenie zaliczanych do niego gatunków[3]. Jest to takson monotypowy z jedną tylko rodziną i dwoma rodzajami[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-09-19].
  2. a b c Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. D. Begerow, M. Lutz, F. Oberwinkler, The Exobasidiales: an evolutionary hypothesis, „Mycol. Prog.” (1), 2002, s. 187–199.
  4. a b CABI databases [online] [dostęp 2022-11-26] (ang.).