Przejdź do zawartości

Erez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Erez
‏ארז‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Południowy

Wysokość

39 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


341

Położenie na mapie Dystryktu Południowego
Mapa konturowa Dystryktu Południowego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Erez”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Erez”
Ziemia31°33′36″N 34°33′58″E/31,560000 34,566111
Strona internetowa

Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) – kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Leży na nadmorskiej równinie przy Strefie Gazy w północno-zachodniej części pustyni Negew, w otoczeniu moszawu Netiw ha-Asara, kibuców Jad Mordechaj i Or ha-Ner, oraz miasta Sederot. Na granicy ze Strefą Gazy znajduje się przejście graniczne Erez. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się arabska wioska Dimra, która została zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948[1].

Kibuc został założony w 1949 przez członków syjonistycznego ruchu młodzieżowego HaNoar HaOved VeHaLomed. Osada powstała początkowo w miejscu obecnego kibucu Or ha-Ner, lecz w 1950 została przeniesiona w obecną lokalizację.

1 listopada 1956 podczas Kryzysu Sueskiego do kibucu dotarła informacja o przeniknięciu grupy terrorystów przez granicę ze Strefy Gazy do Izraela. Z kibucu wyruszyły wówczas dwie grupy pościgowe, z których jedna najechała na minę podłożoną na drodze na wschód od osady. W wybuchu zginęli wszyscy sześcioro pasażerowie jeepa[2].

Z racji swojego bliskiego położenia od Strefy Gazy, kibuc wielokrotnie był celem ostrzału moździerzowego i rakietowego ze strony palestyńskich terrorystów.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu działa ośrodek kultury i sportu oraz regionalne muzeum przedstawiające historię kibucu Erez. Jest tu także boisko do piłki nożnej oraz basen kąpielowy.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie, sadownictwie i hodowli zwierząt.

Z przemysłu znajduje się tutaj zakład Erez Thermoplastics Products produkujący materiały pokryte powłoką z tworzywa sztucznego. Firma Sense Design Ltd. jest dystrybutorem biżuterii w Izraelu, Europie i Stanach Zjednoczonych. W swojej ofercie posiada kolekcje biżuterii ponad dwudziestu znanych izraelskich projektantów[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wychodzi w kierunku wschodnim lokalna droga, która prowadzi do drogi ekspresowej nr 34 (Jad Mordechaj-Netiwot). Inna lokalna droga prowadzi na zachód do drogi ekspresowej nr 4 (Erez-Kefar Rosz ha-Nikra).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Welcome To Dimra. [w:] Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-10-14]. (ang.).
  2. A hill near the Kibbutz. [w:] A People Remembers [on-line]. [dostęp 2008-12-19]. (ang.).
  3. Sense Design Ltd.. [w:] Tech78 [on-line]. [dostęp 2008-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lutego 2012)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]