Jeep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeep
Jeep
Forma prawna FCA Fiat Chrysler Automobiles
Data założenia 1941
Lokalizacja Stany Zjednoczone Toledo, Ohio, USA
Ważni pracownicy Michael Manley
Sergio Marchionne
Branża motoryzacja
Produkty samochody terenowe
Strona internetowa

Jeep – marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Fiat Chrysler Automobiles[1].

Willys Jeepster (VJ) 1948
Jeep Gladiator (SJ)
Jeep Wrangler X (JK) 2007
Jeep Grand Cherokee (WK/WH) 2005

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa jeep jest często potocznie używana do określenia samochodu terenowego niezależnie od jego producenta. Istnieją trzy różne teorie, co do pochodzenia nazwy Jeep:

  • od Eugeniusza Dżipa (org.: Eugene the Jeep), postaci z kreskówki "Popeye", znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności,
  • od podobnego modelu Ford GP (G – government, (zamówienie) rządowe, P – oznaczenie podwozia o rozstawie osi wynoszącym 80 cali). Jednak nazwa Jeep, w odniesieniu do przodków Willysa MB, pojawiła się wcześniej niż model Forda,
  • od General Purpose, czyli samochód ogólnego przeznaczenia, jednak takie określenie oficjalnie nigdy się w stosunku do tego modelu nie pojawiło.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia marki zaczyna się od wojskowych samochodów terenowych modeli Willys MA i MB (produkowanego na licencji także jako Ford GPW), nazywanych powszechnie "jeep". Nazwa ta była utożsamiana przez firmę Willys ze swoim produktem, jednakże w 1948 roku Komisja Handlu zakazała Willysowi twierdzić, że jest twórcą jeepa – za którego uznano firmę Bantam. Mimo to, w 1950 roku Willys zastrzegł nazwę Jeep jako markę[2]. W ten sposób rozpoczęła się jego kariera w "cywilu". Jednak pierwszy model cywilny, pojawił się jeszcze w 1945 roku. Był to Jeep CJ2A (CJ – Civilian Jeep).

W 1953 roku Willys został zakupiony przez Kaisera, by dziesięć lat później stworzyć spółkę Kaiser Jeep. W 1970 roku została ona wchłonięta przez koncern American Motors Corporation. W 1987 roku Chrysler kupił American Motors, stając się właścicielem marki Jeep. W końcu, w 1998 roku Chrysler wraz z przedsiębiorstwem Daimler-Benz, producentem samochodów marki Mercedes-Benz, utworzyły wspólny koncern pod nazwą DaimlerChrysler. W 2007 koncern się rozpadł, a spółka Daimler odsprzedała amerykańskiemu inwestorowi swoje udziały w firmie za 5,5 mld euro.

Modele cywilne[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Jeep (ang.) – strona oficjalna
  • Jeep – strona oficjalna

Przypisy

  1. Właściciel – Los Angeles Times (ang.)
  2. Pat Ware, Military jeep: enthusiasts' manual, Sparkford: Haynes, 2010. ISBN 978-1-84425-933-5