Jeep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeep
Logo Jeep
Ilustracja
Jeep Willys MB z 1945 roku
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Ohio
Siedziba Toledo
Data założenia 1941
Forma prawna jednostka zależna
Branża przemysł samochodowy
Produkty samochody terenowe
brak współrzędnych
Strona internetowa
Model 3D

Jeep – początkowo potoczna nazwa amerykańskich samochodów terenowych produkowanych od 1941 roku przez firmę Willys-Overland, następnie od 1950 roku samodzielna marka samochodów terenowych produkowanych przez tę firmę oraz jej sukcesorów. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez firmę Chrysler (koncern Fiat Chrysler Automobiles)[1].

Willys Jeepster (VJ) 1948
Jeep Gladiator (SJ)
Jeep Wrangler X (JK) 2007
Jeep Grand Cherokee (WK/WH) 2005

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa jeep zaczęła być szeroko znana podczas II wojny światowej, utożsamiana wówczas z amerykańskim wojskowym samochodem terenowym Willys MB (i jego licencyjnym wariantem Ford GPW). Od tej pory jest często potocznie używana do określenia samochodu terenowego niezależnie od jego producenta, zwłaszcza w języku angielskim.

Istnieją różne teorie co do pochodzenia nazwy „jeep”, lecz najbardziej prawdopodobna łączy się z faktem, że takim określeniem amerykańscy mechanicy wojskowi nazywali w latach 30. każdy nowy pojazd otrzymany do testów, a spotykane było ono w odniesieniu do pojazdów już podczas I wojny światowej. Do upowszechnienia tej nazwy w stosunku do nowych samochodów terenowych przyczynił się pokaz prasowy na początku 1941, podczas którego prototyp Willysa, opisany w gazetach jako „Jeep”, wjechał po schodach Kapitolu[2]. Inne teorie wywodziły tę nazwę:

  • od Eugeniusza Dżipa (org.: Eugene the Jeep), postaci z kreskówki „Popeye”, znanej ze swoich wyjątkowych sprawności i umiejętności,
  • od podobnego modelu Ford GP (G – government, (zamówienie) rządowe, P – oznaczenie podwozia o rozstawie osi wynoszącym 80 cali), który powstał równolegle z Willysem; fonetycznie wymawiane podobnie do „jeep” – dżi-pi),
  • od General Purpose, czyli samochód ogólnego przeznaczenia, jednak takie określenie oficjalnie nigdy się w stosunku do tego modelu nie pojawiło.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Określenie samochodu terenowego „jeep” zaczęło być podczas wojny utożsamiane z Willysem MB i firma ta wykorzystywała to w materiałach marketingowych. W 1948 roku Federalna Komisja Handlu zakazała Willysowi twierdzić, że jest twórcą jeepa – za którego uznano firmę Bantam. Mimo to w 1950 roku Willys zastrzegł nazwę Jeep jako markę[2]. W ten sposób rozpoczęła się jego kariera w „cywilu”. Jednak pierwszy model cywilny pojawił się jeszcze w 1945 roku. Był to Jeep CJ2A (CJ – Civilian Jeep).

W 1953 roku Willys został zakupiony przez Kaisera, by dziesięć lat później stworzyć spółkę Kaiser Jeep. W 1970 roku została ona wchłonięta przez koncern American Motors Corporation. W 1987 roku Chrysler kupił American Motors, stając się właścicielem marki Jeep. W końcu, w 1998 roku Chrysler wraz z przedsiębiorstwem Daimler-Benz, producentem samochodów marki Mercedes-Benz, utworzyły wspólny koncern pod nazwą DaimlerChrysler. W 2007 koncern się rozpadł, a spółka Daimler odsprzedała amerykańskiemu inwestorowi swoje udziały w firmie za 5,5 mld euro.

Modele cywilne[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Właściciel – Los Angeles Times (ang.)
  2. a b P. Ware, Military..., s. 39.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]