Escape room

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozwiązywanie jednej z łamigłówek w escape roomie

Escape room (pol. dosł. pokój ucieczki, także jako pokój zagadek) – forma rozrywki umysłowej, w której grupa osób w ograniczonym czasie rozwiązuje różne zagadki, ażeby znaleźć klucz do wyjścia. Escape roomy przygotowane są według różnych kluczy tematycznych.

Uczestnicy zabawy są umieszczani w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych. Jest to gra dla wielu osób, gdyż niektóre zadania wymagają pracy zespołowej. Zazwyczaj czas na rozwiązanie zadań i wyjście z pokoju wynosi od 45 do 90 minut[1].

Wyzwanie jest oparte o wymyśloną fabułę tematyczną. Może to być np. klimat horroru, zadanie kryminalne do rozwikłania, są escape roomy osadzone w realiach filmów, gier komputerowych, czy też bajek lub świata finansów[2]. Niektóre pokoje zagadek osadzone w realiach geograficznych (bezludna wyspa, dżungla, piramida faraona) czy historycznych (np. w 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej uruchomił w swojej siedzibie escape room, w którym gracze mogą wcielić się w żołnierzy wyklętych[3]). W celu uatrakcyjnienia przedsięwzięcia i oddania klimatu i realiów twórcy escape roomów umieszczają w środku wiele oryginalnych rekwizytów[4].

W Polsce znajduje się ponad 500 pokojów zagadek[5], niektóre z nich ulokowane zostały w muzeach lub teatrach[6].

Escape room w edukacji[edytuj | edytuj kod]

Escape room ("pokój zagadek") znany jest także jako metoda wykorzystywana w edukacji, Pozwala na połączenie nauki z zabawą, a poprzez angażującą fabułą oraz zestaw zagadek czy zadań manualnych silnie aktywizuje uczniów i przynosi wymierne efekty. Edukacyjne escape roomy powstają w wersji tradycyjnej oraz online[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mat, Escape room. Co to jest? Na czym polega escape room, czyli pokój zagadek. Zasady gry w escape room, przykłady gier, ceny, nto.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
  2. Escape room inwestycyjny – Pensja+, Inlabi [dostęp 2021-05-28] (pol.).
  3. IPN otworzy „escape room” nawiązujący do czasów Żołnierzy Wyklętych, Newsweek.pl [dostęp 2019-01-07] (pol.).
  4. ZEN, Escape room – co to jest i na czym polega zabawa w pokoju zagadek? Ceny, zasady, rodzaje pokojów i zagadek, Gloswielkopolski.pl [dostęp 2019-01-07] (pol.).
  5. What isan escape room?, Lockme [dostęp 2019-01-05] (pol.).
  6. Redakcja, 7 najbardziej niezwykłych escape roomów w Polsce, www.national-geographic.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
  7. Super User, Edukacja w escape roomie, Portal educarium [dostęp 2023-01-22] (pol.).