Escape room

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rodzaju zabawy zespołowej. Zobacz też: Escape Room – amerykański horror z 2019 roku.
Rozwiązywanie jednej z łamigłówek w escape roomie

Escape room (pokój zagadek, pokój ucieczki) – forma rozrywki umysłowej, w której grupa osób w ograniczonym czasie rozwiązuje różne zagadki, ażeby znaleźć klucz do wyjścia. Escape roomy przygotowane są według różnych kluczy tematycznych[1].

Uczestnicy zabawy są dobrowolnie zamykani w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych. Jest to gra dla wielu osób, gdyż niektóre zadania wymagają pracy zespołowej. Zazwyczaj czas na rozwiązanie zadań i wyjście z pokoju wynosi od 45 do 90 minut[2].

Wyzwanie jest oparte o wymyśloną fabułę tematyczną. Może to być np. klimat horroru, zadanie kryminalne do rozwikłania, są escape roomy osadzone w realiach filmów, gier komputerowych, czy też bajek. Niektóre pokoje zagadek osadzone w realiach geograficznych (bezludna wyspa, dżungla, piramida faraona) czy historycznych (np. w 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej uruchomił w swojej siedzibie escape room, w którym gracze mogą wcielić się w żołnierzy wyklętych[3]). W celu uatrakcyjnienia przedsięwzięcia i oddania klimatu i realiów twórcy escape roomów umieszczają w środku wiele oryginalnych rekwizytów[4].

W Polsce znajduje się ponad 1000 pokojów zagadek[5], niektóre z nich ulokowane zostały w muzeach lub teatrach[6].

Pożar w Koszalinie w 2019[edytuj | edytuj kod]

4 stycznia 2019 roku w Koszalinie doszło do tragicznego pożaru, w wyniku którego śmierć poniosło pięć nastolatek biorących udział w grze[7].

Po tej tragedii premier Mateusz Morawiecki zapowiedział standaryzację pomieszczeń, w których będzie prowadzona tego typu działalność rozrywkowa. Standardy pomieszczeń ma wyznaczyć straż pożarna, policja oraz nadzór budowlany, gdyż do tego zdarzenia działalność escape roomów nie była w Polsce usankcjonowana prawnie, nie było też rejestru tego typu usług[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pożar escape roomu w Koszalinie. "Wewnątrz pięć ciał młodych ludzi", TVN24.pl [dostęp 2019-01-05].
  2. Mat, Escape room. Co to jest? Na czym polega escape room, czyli pokój zagadek. Zasady gry w escape room, przykłady gier, ceny, nto.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
  3. IPN otworzy „escape room” nawiązujący do czasów Żołnierzy Wyklętych, Newsweek.pl [dostęp 2019-01-07] (pol.).
  4. ZEN, Escape room - co to jest i na czym polega zabawa w pokoju zagadek? Ceny, zasady, rodzaje pokojów i zagadek, Gloswielkopolski.pl [dostęp 2019-01-07] (pol.).
  5. Ranking Escape Room w Polsce, Lockme [dostęp 2019-01-05] (pol.).
  6. Redakcja, 7 najbardziej niezwykłych escape roomów w Polsce, www.national-geographic.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
  7. Pożar w escape roomie w Koszalinie. Zginęło 5 nastolatek.. RMF24.pl. [dostęp 2019-01-04].
  8. Jagoda Fryc (oprac.), Dzisiaj 16:20, 25 173, Escape room, czyli biznes po polsku. Czy musiało dojść do tragedii, żeby pojawiła się refleksja?, Business Insider, 7 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-07] (pol.).