Esgaroth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyobrażenie Esgaroth

Esgaroth (sin. Jezioro szuwarowe[1]) – miasto ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jedno z miejsc akcji Hobbita. Pewne wzmianki na jego temat można znaleźć we Władcy Pierścieni. Esgaroth jest zaznaczone na mapie Dzikich Krajów zamieszczonej w Hobbicie[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Esgaroth położone było pośrodku Długiego Jeziora, na północ od ujścia Leśnej Rzeki. Z lądem łączył je drewniany pomost, bowiem

Quote-alpha.png
(...) nie leżało na brzegu, gdzie widać było ledwie kilka chat i budynków, lecz wyrastało nad taflą jeziora, osłonione od fal wpadającej rzeki skalistym przylądkiem, który tworzył zaciszną zatokę[3].

W związku z tym zwane było Miastem Na Jeziorze (ang. Laketown).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rola handlowa[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo, kiedy powstało. Rozkwitało dzięki sąsiedztwu krasnoludzkiego Królestwa pod Górą Po zajęciu Ereboru przez Smauga (2770 rok Trzeciej Ery[4]) i zniszczeniu przez niego większości okolicy, Miasto Na Jeziorze było jedynym większym skupiskiem ludzi na tym obszarze. Wielu uciekinierów z Dale osiedliło się w Esgaroth (wśród nich była rodzina króla Giriona).

Na czele miasta stał rządca, wybierany przez mieszkańców. W późniejszych latach Esgaroth nadal odgrywało ważną rolę handlową, utrzymując ożywione stosunki z elfami z Mrocznej Puszczy, swoimi najbliższymi sąsiadami oraz, być może, z dalej położonymi Żelaznymi Wzgórzami i Dorwinionem. Mieszkańcy trudnili się także rybołówstwem.

Esgaroth zbudowane zostało na kształt prostokąta. Wszystkie budynki wzniesiono z drewna, na palach wbitych w dno jeziora. W centrum miasta znajdował się rynek,

Quote-alpha.png
(…) szeroki krąg spokojnej wody, otoczony wysokimi palami, na których wspierały się najznakomitsze budowle, i ułożonymi z desek bulwarami, z których schody i drabiny wiodły w dół, ku jezioru[5].

Wyprawa Thorina i zniszczenie miasta[edytuj | edytuj kod]

Momentem zwrotnym w historii miasta było przybycie kompanii Thorina (22 września 2941 roku)[6]. Ludzie przyjęli krasnoludów entuzjastycznie, z powodu legendy, która mówiła, że Król spod Góry kiedyś powróci, a wraz z nim wielkie bogactwa. Poza ugoszczeniem przybyszy, wyposażyli ich na dalszą drogę i przewieźli przez jezioro.

Ściągnęło to na nich zgubę, bowiem Smaug domyślił się, że mieszkańcy Esgaroth udzielili pomocy krasnoludom. Zaatakował miasto, planując je zniszczyć i wymordować ludzi. Jednak choć udało mu się swoim ogniem podpalić Esgaroth, to poniósł śmierć, zabity przez łucznika Barda, potomka Giriona (1 listopada 2941 roku)[7]. Śmiertelnie raniony smok spadł do wody, grzebiąc pod swoim cielskiem Miasto na Jeziorze. Znaczna część ludności zdołała uciec łodziami na brzeg, a dzięki pomocy elfów udało im się przeżyć ten trudny okres bez dachu nad głową.

Odbudowa i dalsze dzieje[edytuj | edytuj kod]

Po Bitwie Pięciu Armii Esgaroth zostało odbudowane, dużo większe i okazalsze, lecz położone już bardziej na północ i na stałym lądzie. W następnych latach rozkwitało, będąc nadal ważnym punktem handlowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zapewne była to inna nazwa Długiego Jeziora, która została przeniesiona na miastoA. Kubala: Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia czyli Tłumaczenie i etymologia nazw miejscowych Śródziemia Trzeciej i Czwartej Ery według J.R.R. Tolkiena. Warszawa: 2003, s. 53 (hasło Esgaroth.
 2. J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. przeł. M. Skibniewska. Warszawa: 1997, s. 319. Zobacz też mapy i plan miasta, oparty na tekście i rysunkach Tolkiena, w: K.W. Fonstad: Atlas Śródziemia. Warszawa: 2007, s. 76, 108-109.
 3. J.R.R. Tolkien: op.cit.. przeł. Maria Skibniewska. s. 198 (rozdział 10 Serdeczne powitanie).
 4. Daty roczne podane za: Dodatek B Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich). W: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. Skibniewska. T. 3: Powrót króla. Warszawa: 2002, s. 477, 479.
 5. J.R.R. Tolkien: op.cit.. przeł. M. Skibniewska. s. 203 (rozdział 10 Serdeczne powitanie).
 6. Datę dzienną podano za hipotetyczną chronologią akcji Hobbita, patrz: K.W. Fonstad: op.cit.. s. 99.
  Według Kalendarza Namiestników miesiąc ten zwał się Yavannië. Dokładne informacje o kalendarzach Śródziemia zawarte są w Dodatku D Kalendarz Shire’u.
 7. Datę dzienną podano za hipotetyczną chronologią akcji Hobbita, patrz: K.W. Fonstad: op.cit.. s. 99. W Kalendarzu Namiestników nazywano ten miesiąc mianem Hísimë.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. przeł. Maria Skibniewska. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 1997. ISBN 83-207-1681-0.
 • John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 1: Drużyna Pierścienia. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2002. ISBN 83-7319-172-0.
 • Dodatek B Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich). W: John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2002, s. 466-495. ISBN 83-7319-172-0.
 • Karen Wynn Fonstad: Atlas Śródziemia. przeł. Tadeusz A. Olszański. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2007. ISBN 978-83-241-2845-7.
 • Arkadiusz Kubala: Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia czyli Tłumaczenie i etymologia nazw miejscowych Śródziemia Trzeciej i Czwartej Ery według J.R.R. Tolkiena. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2003. ISBN 83-241-1143-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Esgaroth (ang.). tolkiengateway.net. [dostęp 2011-10-25].
 • Lake-town (Esgaroth) (ang.). thainsbook.net. [dostęp 2011-10-25].
 • Esgaroth (ang.). glyphweb.com. [dostęp 2011-10-25].
 • John Ronald Reuel Tolkien: A Map of Wilderland (ang.). agh.edu.pl. [dostęp 2011-02-16].
 • Alan Lee: Esgaroth (ang.). img-fan.theonering.net. [dostęp 2011-02-16].
 • Damien Farrell: Laketown (ang.). img-fan.theonering.net. [dostęp 2011-02-16].
 • Matěj Čadil: Esgaroth (cz.). angrenost.cz. [dostęp 2011-02-16].