Hobbit, czyli tam i z powrotem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Hobbit.
Hobbit, czyli tam i z powrotem
The Hobbit, or There and Back Again
ilustracja
Autor John Ronald Reuel Tolkien
Typ utworu fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1937
Wydawca Allen & Unwin
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1960
Wydawca Iskry
Przekład Maria Skibniewska

Hobbit, czyli tam i z powrotem (ang. The Hobbit or There and Back Again) − powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana w 1937 roku[1].

Opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje Jedyny Pierścień który należał kiedyś do Władcy Ciemności Saurona. Pierścień dawał Bilbowi moc bycia niewidzialnym.

Kontynuacją Hobbita jest powieść Władca Pierścieni.

Zarówno Hobbit, jak i Władca Pierścieni powstały pod wpływem staroangielskich legend, którymi zajmował się Tolkien. Powieść jest ceniona za obmyślony przez autora świat Śródziemia zamieszkiwany m.in. przez elfów i krasnoludów, a także trolle i smoki. Tytułowy hobbit został wymyślony przez Tolkiena[1].

Przekłady polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce ukazały się trzy przekłady Hobbita (kolejność chronologiczna):

Adaptacja[edytuj | edytuj kod]

Powieść doczekała się trzyczęściowej adaptacji w reżyserii Petera Jacksona. Pierwsza z nich – Hobbit: Niezwykła podróż – miała premierę 28 listopada 2012 r. (w Polsce 25 grudnia). Druga, pt. Pustkowie Smauga, ukazała się 13 grudnia 2013 r. (w Polsce 27 grudnia). Ostatnia z części – Bitwa Pięciu Armii – trafiła na ekrany 17 grudnia 2014 r. Polska premiera miała miejsce 25 grudnia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. Maria Skibniewska (tłum.). Warszawa: Iskry, 2002, s. 4. okładki. ISBN 83-207-1681-0.