Europejski Sojusz na rzecz Wolności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Europejski Sojusz na rzecz Wolności (ang. European Alliance for Freedom, EAF) – europejska partia polityczna o profilu eurosceptycznym. Siedziba organizacji mieści się w Birkirkarze na Malcie[1].

Ugrupowanie powstało w 2010, w swoich deklaracjach odcina się od podziału na lewicę i prawicę[2], większość jej działaczy reprezentuje jednak organizacje zdeklarowanie prawicowe. W 2011 partia stała się europartią uznawaną przez Unię Europejską, co wiąże się z otrzymywaniem grantów na finansowanie działalności[1]. Funkcję przewodniczącego obejmowali kolejno: Godfrey Bloom i Franz Obermayr.

EAF zrzesza co do zasady indywidualnych polityków. Wśród jego działaczy znaleźli się przedstawiciele m.in. belgijskiego Interesu Flamandzkiego (Philip Claeys), francuskiego Frontu Narodowego (Marine Le Pen), Wolnościowej Partii Austrii (Franz Obermayr, Andreas Mölzer), Szwedzkich Demokratów (Kent Ekeroth)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grants from the European Parliament to political parties at European level 2004–2013 (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 2013-12-23].
  2. About EAF (ang.). eurallfree.org. [dostęp 2013-12-23].
  3. Board (ang.). eurallfree.org. [dostęp 2013-12-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]