Przejdź do zawartości

Partia polityczna na poziomie europejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Partia polityczna na poziomie europejskim[1], europejska partia polityczna[2] (potocznie europartia) – organizacja powołana w celu realizacji wspólnego programu politycznego, zrzeszająca partie krajowe oraz członków indywidualnych, reprezentowana w przynajmniej kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej[3]. Europartie są uprawnione do prowadzenia kampanii wyborczych w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także do organizowania frakcji w Parlamencie Europejskim. Poprzez spotkania robocze należących do ich organizacji członkowskich głów państw i szefów rządów wpływają na decyzje Rady Europejskiej.

Pojęcie europartii zostało wpisane do traktatów wspólnotowych w 1992. Traktat z Maastricht znowelizował traktat rzymski poprzez dodanie art. 138d w brzmieniu:

Partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii. Przyczyniają się one do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii.

Traktat nicejski z 2001 przewidział finansowanie europartii ze środków europejskich. Procedura ta zaczęła obowiązywać w 2004. Od tego czasu europejskie partie polityczne rozpoznawane przez Unię Europejską otrzymują co roku finansowanie z Parlamentu Europejskiego w formie dotacji na działalność pokrywającej do 85% określonych wydatków partii[3].

Partie polityczne na poziomie europejskim[edytuj | edytuj kod]

Otrzymujące granty[4]
Dawniej otrzymujące granty[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wersja skonsolidowana Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. sejm.gov.pl. [dostęp 2022-04-05].
  2. Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o europejskich partiach politycznych i europejskich fundacjach politycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 37).
  3. a b Partie polityczne na poziomie europejskim. europarl.europa.eu. [dostęp 2022-04-05].
  4. a b Funding from the European Parliament to political parties at European level per party and per year. europarl.europa.eu, styczeń 2018. [dostęp 2019-01-22]. (ang.).