Partia polityczna na poziomie europejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Partia polityczna na poziomie europejskim (potocznie europartia, europejska partia polityczna) – organizacja powołana w celu realizacji wspólnego programu politycznego, zrzeszająca partie krajowe oraz członków indywidualnych, reprezentowana w przynajmniej kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej[1]. Europartie są uprawnione do prowadzenia kampanii wyborczych w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także do organizowania frakcji w Parlamencie Europejskim. Poprzez spotkania robocze należących do ich organizacji członkowskich głów państw i szefów rządów wpływają na decyzje Rady Europejskiej.

Pojęcie europartii zostało wpisane do traktatów wspólnotowych w 1992. Traktat z Maastricht znowelizował traktat rzymski poprzez dodanie art. 138d w brzmieniu:

Quote-alpha.png
Partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii. Przyczyniają się one do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii.

Traktat nicejski z 2001 przewidział finansowanie europartii ze środków europejskich. Procedura ta obowiązuje od 2004. Od tego czasu europejskie partie polityczne rozpoznawane przez Unię Europejską otrzymują co roku finansowanie z Parlamentu Europejskiego w formie dotacji na działalność pokrywającej do 85% określonych wydatków partii[1].

Partie polityczne na poziomie europejskim[edytuj | edytuj kod]

Istniejące[2]
Nieistniejące[2]

Przypisy

  1. a b Partie polityczne na poziomie europejskim. europarl.europa.eu. [dostęp 2013-12-15].
  2. a b Grants from the European Parliament to political parties at European level per party and per year (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 2016-07-29].