Partia polityczna na poziomie europejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia polityczna na poziomie europejskim (potocznie europartia, europejska partia polityczna) – organizacja powołana w celu realizacji wspólnego programu politycznego, zrzeszająca partie krajowe oraz członków indywidualnych, reprezentowana w przynajmniej kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej[1]. Europartie są uprawnione do prowadzenia kampanii wyborczych w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także do organizowania frakcji w Parlamencie Europejskim. Poprzez spotkania robocze należących do ich organizacji członkowskich głów państw i szefów rządów wpływają na decyzje Rady Europejskiej.

Pojęcie europartii zostało wpisane do traktatów wspólnotowych w 1992. Traktat z Maastricht znowelizował traktat rzymski poprzez dodanie art. 138d w brzmieniu:

Partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii. Przyczyniają się one do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii.

Traktat nicejski z 2001 przewidział finansowanie europartii ze środków europejskich. Procedura ta obowiązuje od 2004. Od tego czasu europejskie partie polityczne rozpoznawane przez Unię Europejską otrzymują co roku finansowanie z Parlamentu Europejskiego w formie dotacji na działalność pokrywającej do 85% określonych wydatków partii[1].

Partie polityczne na poziomie europejskim[edytuj | edytuj kod]

Otrzymujące granty[2]
Dawniej otrzymujące granty[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Europejskie partie polityczne. europarl.europa.eu. [dostęp 2018-03-13].
  2. a b Funding from the European Parliament to political parties at European level per party and per year (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 2019-01-22].