Eva Mozes Kor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eva Mozes Kor
ilustracja
Imię i nazwisko przy narodzeniu Eva Mozes
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1935
Porț, Okręg Sălaj (Rumunia)
Zawód pisarka
Małżeństwo Michael Kor, 1960
Krewni i powinowaci siostra Miriam Mozes (1935–1993)

Eva Mozes Kor (ur. 31 grudnia 1935 w Porț w okręgu Sălaj (Rumunia) – więźniarka obozu Auschwitz, osoba ocalała z Holocaustu i amerykańka pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Eva Mozes trafiła do Auschwitz w wieku zaledwie dziesięciu lat. Eva i jej siostra Miriam zostały wyselekcjonowane jako bliźniaczki do grupy dzieci przeznaczonych do badań medycznych dr. Josefa Mengelego. Poddawane sadystycznym eksperymentom dzieci musiały każdego dnia walczyć o życie i wspierać się nawzajem. Eva wraz z siostrą bliźniaczką Miriam przeżyła eksperymenty dr. Mengelego. Jej rodzice i dwie starsze siostry zginęły. Eva i jej siostra Miriam przeżyły, po wojnie powróciły do Rumunii i zamieszkały z ciotką w Cluj. W 1950 roku wyemigrowały obie do Izraela i mieszkały w Hajfie. Eva Mozes ukończyła szkołę rolniczą i została powołana do służby w Armii Obrony Izraela, gdzie została starszym sierżantem w Korpusie Inżynieryjnym. W 1960 wyszła za mąż za Amerykanina Michaela Kora, z którym wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

W 1984 roku wspólnie z siostrą odnalazła niektóre żyjące ofiary eksperymentów doktora Mengele i założyła organizację CANDLES („Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors”)[1]. Pierwsze spotkanie organizacji, liczącej wówczas sześć osób, odbyło się w Auschwitz 27 stycznia 1985 roku, w 40. rocznicę wyzwolenia obozu. W ciągu kliku następnych lat odnaleziono 122 żyjące ofiary eksperymentów doktora Mengele na bliźniętach. Jej siostra Miriam zmarła w 1993 roku. W 1995 roku podczas kolejnego spotkania w Auschwitz Eva Kor wygłosiła deklarację, w której – jedynie we własnym imieniu – przebaczała nazistom i doktorowi Mengele.

Eva Mozes Kor poświęca się działalności edukacyjnej w ramach CANDLES Musem of Holocaust (Terre Haute, Indiana) oraz wygłasza prelekcje, dotyczące Holocaustu, Auschwitz oraz swoich przeżyć.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

w języku polskim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CANDLES Holocaust Museum and Education Center (ang.). [dostęp 2011-08-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Echoes from Auschwitz: Dr. Mengele's Twins: The Story of Eva and Miriam Mozes (1995) with Mary Wright — ​ISBN 0-9643807-6-5
  • Surviving the Angel of Death: The Story of a Mengele Twin in Auschwitz (2009) with Lisa Rojany Buccieri — ​ISBN 1-933718-28-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]