Przejdź do zawartości

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ewa Miśkiewicz-Żebrowska
Data i miejsce urodzenia

30 maja 1957
Łódź

Odznaczenia
Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska (ur. 30 maja 1957 w Łodzi[1]) – polska artystka, animatorka kultury, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w Łodzi naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego na wydziale instrumentalnym, Studium Technik Teatralno-Filmowych oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Grafiki i Malarstwa w zakresie grafiki artystycznej i fotografii w Pracowni Wklęsłodruku Leszka Rózgi i Fotografii Ireneusza Pierzgalskiego. Następnie obroniła doktorat i habilitację na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1994–1999 była nauczycielem w Kolegium Języka Polskiego w Koszalinie. Ponadto wykłada w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz uczy przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie[1].

Należała do Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina w latach 2005–2006, a od 2006 roku zasiada w Radzie Muzeum w Koszalinie[1]. Od 1996 była prezesem okręgu Koszalin-Słupsk ZPAP. Jest pomysłodawczynią i organizatorką organizowanych od 1998 Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach. Jest założycielką grupy twórczej „6 x sztuka”[2].

Jest autorką grafiki artystycznej, malarstwa, rzeźby oraz fotografii. Wystawiała swoją twórczość na 40 wystawach indywidualnych w Polsce oraz 250 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, w tym m.in. w Holandii, Niemczech i Finlandii[3].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl [online], pomeranica.pl [dostęp 2024-05-20].
  2. a b Koszalińscy artyści i twórcy [online], koszalin.pl, 2022.
  3. a b Ewa Miśkiewicz Żebrowska Siła natury i wyobraźni [online], zamekczluchow.pl [dostęp 2024-06-26].