Faeton czerwonosterny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Faeton czerwonosterny
Phaethon rubricauda[1]
Boddaert, 1783
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd faetony
Rodzina faetony
Rodzaj Phaethon
Gatunek faeton czerwonosterny
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Phaethon rubricauda

Faeton czerwonosterny (Phaethon rubricauda) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny faetonów (Phaethontidae), zamieszkujący tropikalne i subtropikalne okolice zachodniej części Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Indonezji.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Obie płci ubarwione podobnie. Upierzenie białe (w okresie godowym przybiera zabarwienie lekko różowe). Obecnie dwie szczególnie wydłużone, czerwone sterówki (stąd nazwa gatunku), które występują tylko u dojrzałych osobników. Dziób czerwony, gruby i zakrzywiony, ma ząbkowaną krawędź do przytrzymywania ryb. Nogi stosunkowo krótkie. Między palcami wyrasta błona pławna. Porusza się lekko falistym, podobnym do gołębiego, lotem.

Wymiary średnie
dł. ciała wraz z wydłużonymi sterówkami: 95-104 cm, w tym długość ogona ok. 40 cm; długość skrzydła 249-353 mm; długość skoku 31-37 mm; długość dzioba 66-70 mm; masa ciała 800 g[3]

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Środowisko życia stanowi ocean, w sezonie lęgowym wyspy. Większość czasu spędza na otwartym morzu, spotyka się go nawet bardzo daleko od lądu. Preferuje obszary o temperaturze wody 24-30 °C[3].

Faeton czerwonosterny żywi się rybami i kałamarnicami, potrafi nurkować. Odnotowano podążanie za statkami przez krótkie okresy[3].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Okres lęgowy trwa od października do kwietnia. Przed dobraniem się w pary wykonywane są w powietrzu popisy. Gniazda mogą być rozmieszczone zarówno pojedynczo, jak i w małych koloniach. Stanowią je wydrapane dołki w ziemi, otoczone kamieniami lub materiałem roślinnym[3].

Zniesienie liczy jedno jajo. Inkubacja trwa 41-51 dni, wysiadują oba ptaki z pary. Młode przez około 3 miesiące jest strzeżone i karmione przez dorosłe, po tym czasie opierza się i staje się niezależne. Nie jest znany wiek osiągania dojrzałości płciowej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phaethon rubricauda, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Phaethon rubricauda. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c d e Red-tailed Tropicbird. Office of Environment & Heritage, Australia, wersja z dnia 27 stycznia 2011.