Fatah al-Islam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga używana przez organizację

Fatah a-Islam (arab. فتح الإسلام, pl. Islamski Podbój lub Zwycięstwo Islamu) – islamistyczna zbrojna grupa sunnitów w Libanie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał w 2006 roku w wyniku rozłamu w palestyńskim Fatah al-Intifada[1]. Założycielem organizacji był Szakir al-Abbasi (zabity w 2008 roku), który wyprowadził z Fatah al-Intifada grupę około 400-500 bojowników i wraz z nimi udał się do obozu Nahr al-Bared w północnym Libanie[1]. Obóz Nahr al-Bared stał się siedzibą Fatah al-Islam, który wkrótce zasilony został przez islamistów-ochotników z innych państw arabskich[1]. Powiązania Fatah al-Intifada z Al Ka’idą skłoniły rząd Libanu do interwencji przeciwko organizacji[1]. W maju 2007 roku wojsko libańskie uderzyło na opanowany przez islamistów obóz Nahr al-Bared[1]. W następstwie trwającego cztery miesiące oblężenia Fatah al-Inifada został usunięty z Nahr al-Bared[1]. W bitwie zginęło ponad 400 osób (w tym 170 libańskich żołnierzy). Ekstremiści rozpierzchli się do innych obozów dla uchodźców palestyńskich, jednak organizacja nie została całkowicie zniszczona[1]. Fundamentaliści do końca 2007 i w 2008 roku prowadzili kampanię terrorystyczną wymierzoną głównie w libański rząd, choć ekstremistom zdarzały się też ataki na cele Izraela i Syrii[1]. W kolejnych latach członkowie grupy napłynęli do Syrii, gdzie wzięli udział w trwającej tam wojnie domowej – w konflikcie radykałowie poparli islamistyczną opozycję[2].

Najważniejsze ataki przeprowadzone przez grupę[edytuj | edytuj kod]

 • 13 lutego 2007 roku Fatah al-Islam oskarżony został o przeprowadzenie zamachów bombowych na dwa autobusy w chrześcijańskiej enklawie nieopodal miasta Bikfajja. W atakach zginęły trzy osoby[1].
 • 11 czerwca 2007 roku fundamentaliści ostrzelali z moździerzy pojazd Czerwonego Krzyża. Śmierć odniosły 2 osoby, a jedna została ranna[1].
 • 24 czerwca 2007 roku organizacja przeprowadziła atak bombowy na oddział ONZ w południowym Libanie. Zginęło 6 osób, a jedna została ranna[1].
 • 13 maja 2008 roku grupa przyznała się do zamachu bombowego w Abdeh, w którym zginęła jedna osoba[1].
 • Islamiści przyznali się do ostrzału rakietowego izraelskich osadników w miejscowości Meftahim w dniu 25 maja 2008 roku[1].
 • Grupa oskarżona została o przeprowadzenie zamachu bombowego na autobus w Trypolisie w dniu 13 sierpnia 2008 roku[1].
 • Radykałowie przyznali się do zamachu z użyciem samochodu pułapki w Damaszku, który miejsce miał 27 września 2008 roku. W zamachu zginęło 17 osób[1].
 • Organizacja oskarżona została o atak bombowy na wojskowego busa Trypolisie w dniu 30 września 2008 roku . W zamachu śmierć odniosło 6 osób, a 17 zostało rannych[1].

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

W maju 2007 roku liczba członków formacji szacowana była na od 100 do kilku tysięcy osób[1].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Jest sunnickim ruchem islamistycznym[1]. Pierwotnym celem Fatah al-Islam było zreformowanie społeczności palestyńskich uchodźców w duchu szariatu, a następnie poprowadzenie walki z Izraelem[1]. Gdy do formacji napłynęli członkowie powiązani z Al-Ka’idą, Fatah al-Islam dokooptował do programu ideologię dżihadu przeciwko Stanom Zjednoczonym[1].

Jest wrogo nastawiony wobec bardziej umiarkowanych grup palestyńskich – Organizacji Wyzwolenia Palestyny i Hamasu[1].

Jako organizacja terrorystyczna[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 roku znajduje się na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Fatah al-Islam (ang.). web.stanford.edu. [dostęp 2017-12-15].
 2. Aryn Baker i Rami Aysha: Lebanon’s Most Wanted Sunni Terrorist Blows Himself Up in Syria (ang.). yalibnan.com. [dostęp 2017-12-15].
 3. Foreign Terrorist Organizations (ang.). state.gov. [dostęp 2017-12-15].