Fatality

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fatality (ang. ofiara śmiertelna) – specjalny ruch kończący rozgrywkę, który występuje w serii gier komputerowych Mortal Kombat, używany przez gracza pod koniec walki. W przeciwieństwie do standardowych ciosów specjalnych, Fatality wymaga, oprócz odpowiednio szybkiego wprowadzenia sekwencji klawiszy zależnej od prowadzonej przez gracza postaci, także zachowania specyficznej odległości w stosunku do przeciwnika.

Fatality różnią się zależnie od wybranego przez gracza zawodnika. Ilość Fatality przypadających na postać różni się zależnie od części gry (w pierwszej części cyklu, a także w Mortal Kombat: Deadly Alliance wojownicy dysponowali po jednym Fatality, natomiast w pozostałych odsłonach serii mieli po dwa takie ruchy (wyjątkiem jest Shang Tsung w Mortal Kombat II posiadający trzy Fatality). Tradycyjnie najważniejsze postaci serii mają Fatality odzwierciedlające ich historie, bądź nadnaturalne umiejętności (w drugiej części cyklu jednym z Fatality Shang Tsunga jest odebranie oponentowi duszy; wedle historii tej postaci dusze ludzkie są głównym źródłem jej mocy).

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Twórcy Mortal Kombat, Ed Boon i John Tobias, chcieli stworzyć grę, która byłaby zbliżona do najpopularniejszej we wczesnych latach 90. bijatyki Street Fighter II pod względem przebiegu rozgrywki, ale równocześnie zawierałaby nowe dla gatunku elementy. Początkowo w projekcie miał brać udział Jean-Claude Van Damme, ale odrzucił on propozycję programistów[potrzebne źródło].

Mortal Kombat zawiera wiele elementów rozgrywki tożsamych ze Street Fighter II, jak: pociski (ciosy specjalne postaci umożliwiające atak z dystansu poprzez generowanie przez nie kul ognistych, wiązek laserowych etc.), pojedynki jeden-na-jeden, minigry (w pierwszej części cyklu co trzy walki gracz brał udział w minigrze polegającej na wciskaniu odpowiednich klawiszy w takim tempie, by prowadzona przez gracza postać przełamała ręką stojącą przed nią deskę). Elementy nowe dla gatunku to: osobny klawisz odpowiedzialny za parowanie ciosów przeciwnika, czy walki w trybie endurance (ang. wytrzymałość), gdzie gracz musi zmierzyć się z dwoma kierowanymi przez komputer zawodnikami, bez odzyskiwania utraconej energii). Najpopularniejszym wśród graczy[potrzebne źródło] nowo dodanym elementem okazał się jednak Fatality umożliwiający zabicie konającego przeciwnika (we wcześniejszych bijatykach oponenci byli przez gracza pokonywani, ale nie uśmiercani).

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

  • Animality – zawodnik kierowany przez gracza zamienia się w zwierzę i pod tą postacią rozszarpuje przeciwnika. Ten rodzaj wykończenia pojawił się jedynie w Mortal Kombat 3, Ultimate Mortal Kombat 3 oraz Mortal Kombat Trilogy.
  • Mercy – okazanie przeciwnikowi litości poprzez dodanie małej ilości życia. Mercy mogło być wykonane jedynie w trzeciej rundzie walki, było ono konieczne, aby po ponownym pokonaniu przeciwnika móc wykonać Animality.
  • Babality – zawodnik zamienia swojego przeciwnika w płaczące niemowlę. Wykończenie to wywołało mieszane uczucia wśród fanów serii - podczas gdy jedni odbierali je jako żartobliwe, inni zarzucali twórcom gry odejście od ciężkiego, mrocznego klimatu[potrzebne źródło]. Babality pojawiło się w Mortal Kombat II, Mortal Kombat 3, Ultimate Mortal Kombat 3, Mortal Kombat Trilogy i Mortal Kombat 9
  • Brutality – seria szybkich uderzeń zakończona ciosem podbródkowym i eksplozją przeciwnika. Brutality nie było zbytnio popularne wśród graczy ze względu na trudne wykonanie[potrzebne źródło]. Wykończenie to wymagało zapamiętania oraz szybkiego i bezbłędnego wprowadzenia sekwencji 11 ciosów. Brutality pojawiło się w Mortal Kombat Trilogy, Mortal Kombat X[1], a także w Ultimate Mortal Kombat 3 na konsole SNES i Sega Mega Drive.
  • Friendship – okazanie gestu przyjaźni pokonanemu przeciwnikowi. Friendship został wprowadzony, by obniżyć poziom brutalności w grze, a tym samym granicę wiekową odbiorców gry wyznaczoną przez ESRB[potrzebne źródło]. Wykończenie to występowało w tych samych częściach gry co Babality oprócz Mortal Kombat 9.
  • Hara-Kiri – odebranie sobie życia po przegranej walce. Wykończenie to pojawiło się tylko w Mortal Kombat: Deception oraz remake'u tej gry stworzonej dla PSP - Mortal Kombat: Unchained. Był to pierwszy i jedyny raz w historii Mortal Kombat, gdy pokonany przeciwnik mógł wykonać ruch kończący rozgrywkę.
  • Stage Fatality – rodzaj Fatality, w którym postać używa elementu areny, by zabić oponenta. W pierwszej części gry na arenie The Pit (ang. jama) każda z postaci mogła zrzucić przeciwnika z mostu na wbite w ziemię, ostre stalowe kolce używając kombinacji dół + wysoka pięść. Od drugiej części gry ilość lokacji, które można użyć do takiego zakończenia walki zwiększyła się. Jedyną grą, w której ten rodzaj Fatality nie występuje, jest Mortal Kombat: Deadly Alliance.
  • Kreate-A-Fatality – odmiana Fatality wprowadzona w Mortal Kombat: Armageddon. W tej części gracz miał ograniczoną ilość czasu na wprowadzenie łańcucha sekwencji ciosów, mogąc tworzyć własne Fatality. Sekwencje łączyły się ze sobą (np. po wprowadzeniu jednej zwycięski wojownik, mógł wyrwać przeciwnikowi rękę, po wprowadzeniu drugiej uderzyć go trzymaną przez siebie ręką w twarz, by po wprowadzeniu trzeciej wyrwać serce z klatki piersiowej rywala). Kolejność i ilość sekwencji można było modyfikować (od jednej do dwunastu).

Przypisy

  1. Mike Futter: Mortal Kombat X Will Feature Over 100 Brutalities (ang.). [dostęp 2015-02-27].