Federata e Futbollit e Kosovës

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kosowska Federacja Piłki Nożnej (alb. Federata e Futbollit e Kosovës) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Kosowa, posiadający osobowość prawną.

Powstała w 1946 r. jako część Jugosłowiańskiej Federacji Piłki Nożnej. W 1991 r. została zlikwidowana przez władze jugosłowiańskie. Reaktywowana ponownie w 1999 r, kiedy ukonstytuowały się władze związku i przyjęto statut. Pod patronatem związku powstały dwie ligi piłkarskie – pierwsza licząca początkowo 18 zespołów i druga liga – 14 zespołów. W sezonie 2006/2007 oprócz Superligi, w której występuje 16 zespołów, funkcjonują trzy ligi, a także liga juniorów. Nie jest członkiem FIFA ani UEFA, ponieważ wnioski federacji o przyjęcie w poczet członków zostały przez międzynarodowe organizacje piłkarskie odrzucone. Do stycznia 2008 prezesem Federacji był Sabri Hashani. Po jego rezygnacji funkcję prezesa powierzono Fadilowi Vokrri.

Mistrzowie Kosowa w latach 1999-2007[edytuj | edytuj kod]

Co roku w grudniu władze Federacji zbierają się w hotelu "Grand" w Prisztinie, aby ogłosić nazwiska najlepszych piłkarzy mijającego roku (Futbollist i Vitit), a także wybrać najlepszy zespół i najlepszego trenera.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]