Festiwal Słowian i Wikingów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal Wikingów w roku 2009

Festiwal Słowian i Wikingów – cykliczna impreza plenerowa w formie rekonstrukcji historycznej. Odbywa się corocznie w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Wolińska Kępa w Wolinie.

Festiwal Wikingów jest prawdopodobnie największą tego typu imprezą w tej części Europy. W roku 2008 ponad 1500 uczestników: wojowników, rzemieślników, odtwórców dawnych obrzędów i grup muzycznych z 21 państw - nie tylko Europy - prezentowało z zachowaniem historycznych realiów wszelkie aspekty życia wikingów i Słowian, a wioskę wikingów odwiedziło 37 tysięcy turystów. Impreza jest także okazją do spotkań fascynatów nadbałtyckich kultur wczesnego średniowiecza.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Rekonstrukcje łodzi wikingów na Odrze

Atrakcjami festiwalu na Wolinie są wielkie inscenizacje bitew wikingów i Słowian: zdobywanie grodu, palenie wioski, inscenizacje napadów i potyczek. Przedstawienia dawnych obrzędów: ślubu, pogrzebu - na podstawie wikińskich sag. Na wodzie rozgrywają się bitwy replik wikińskich i słowiańskich okrętów, wyścigi i turnieje np. wyścig po wiosłach, gdzie śmiałkowie muszą przebiec po rzędzie wioseł wystających z dulek okrętów. W trakcie trzech dni festiwalu wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz wojowie i rzemieślnicy - odtwórcy postaci innych ludów - rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, strawę przygotowują korzystając ze średniowiecznych przepisów i produktów, rzemieślnicy lepią garnki a tkacze produkują materiał na ubrania, kowale kują żelazo a złotnicy ze srebra i brązu tworzą kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii; szewcy szyją buty, a zbrojmistrze z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po Dziwnie żeglują repliki wikińskich i słowiańskich okrętów i statków, czasami zdobionymi smoczymi zwieńczeniami dziobowych stew.

Skansen Wioska Wikingów na wyspie Wolińska Kępa

Zainteresowaniem turystów i uczestników cieszą się bitwy wojów, podczas których ścierają się ze sobą setki średniowiecznych żołnierzy. Goście festiwalowi mogą poznać tajniki różnorodnych rzemiosł i spróbować swoich sił w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku. Na średniowiecznym jarmarku odwiedzający mogą kupić rekonstrukcje i kopie broni, ubrań, wyrobów rękodzieła, a także skosztować dawnych potraw. Mogą też wypróbować swych sił we władaniu orężem: strzelić z łuku, rzucić oszczepem czy toporem.

Program dla dzieci[edytuj | edytuj kod]

Na festiwal ściągają całe rodziny poprzebierane w średniowieczne stroje. Dzieci bawią się na specjalnym placu zabaw, lepią gliniane naczynia, walczą w dziecięcych turniejach, biorą udział w zabawach i grach pochodzących ze średniowiecznych podań.

Początki festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Pomysł zorganizowania festiwalu zaczerpnięto z islandzkiej sagi o Jomswikingach, napisanej w XIII wieku i opisującej dzieje bractwa Jomswikingów, zamieszkujących w X wieku w warownym grodzie Jómsborgu na wyspie Wolin. Według podań założycielem strażnicy był król duński Harald Sinozęby. Literacki epos sagi częściowo potwierdziły wykopaliska archeologiczne przeprowadzone na wyspie.

Pierwszy woliński festiwal otwarto 2 lipca 1993 r. Sponsorami i organizatorami imprezy byli wówczas wikingowie z Danii dowodzeni przez nieżyjącego już prof. Geoffreya Bibby'ego(ang.). Na pierwszym festiwalu główną atrakcją stały się islandzkie koniki przetransportowane z Danii. W 1999 r. miejsce festiwalu przeniesiono na wyspę Wolińska Kępa, gdzie powoli powstaje rekonstrukcja grodu sprzed 1000 lat.[1]

Snekar Morąg na festiwalu

Kolejne edycje[edytuj | edytuj kod]

Edycje festiwalu na Wolinie charakteryzują się inscenizacjami plenerowymi w trakcie których odtwarzane są zwyczaje średniowiecznych ludów. Podczas trzech festiwalowych dni odtwórcy Słowian i wikingów walczą w bitwach, ucztują, słuchają średniowiecznej muzyki.

Festiwal finansowany jest przez gminę Wolin i sponsorów indywidualnych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej także i ta instytucja łoży na festiwal.

Sesje naukowe[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 roku, w trakcie festiwalu, odbywają się międzynarodowe sesje związane z ludami Morza Bałtyckiego.

Organizatorami są:

Konferencja łączy świat nauki z odtwórstwem historycznym i ma charakter interdyscyplinarny. Biorą w niej udział przedstawiciele różnych naukowych dziedzin związanych z badaniami działań człowieka w przeszłości, a także fascynaci odtwarzania żywej historii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan budowy wioski. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-20)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]