Bałtowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plemiona Bałtów około 1200 roku

Bałtowieindoeuropejska grupa ludnościowa, zamieszkująca obszar Europy Środkowej, głównie południowo-wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego i posługująca się językami bałtyckimi[1], należącymi do języków bałtycko-słowiańskich.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

W wyniku badań archeologicznych i językoznawczych określono, że Bałtowie przybyli z dorzecza górnego Dniepru i obszaru na południe od środkowej Dźwiny. Prawdopodobnie od Scytów przejęli umiejętność wytopu żelaza z rud błotnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z kultur archeologicznych z dużym prawdopodobieństwem z ludami bałtyckimi identyfikuje się kulturę zachodniobałtyjską, czasem też kulturę ceramiki sztrychowanej.

Najstarszy zachowany zapis historyczny pochodzi z I wieku z Germanii Tacyta:

Zwracając się więc w prawo, spotykamy na wybrzeżu Morza Swewskiego (Morze Bałtyckie) oblane nim gminy Estów (Bałtów), którzy mają zwyczaje i strój Swewów, lecz język zbliżony bardziej do brytańskiego

W okresie od II do IV wieku dzięki rozwojowi handlu z Cesarstwem Rzymskim nastąpił rozkwit cywilizacji Bałtów. Upadek Rzymu i przejęcie handlu morskiego przez wikingów przyniósł kryzys i znaczną utratę znaczenia plemion Bałtów. Próby odzyskania pozycji, między innymi poprzez wysłanie grupy kupców z bogatymi darami bursztynowymi do Teodoryka Wielkiego, króla Ostrogotów, zakończyły się niepowodzeniem. W X wieku podjęta została pierwsza próba chrystianizacji Bałtów – nieudana misja świętego Wojciecha. W XIII wieku i później dalszą chrystianizację prowadzili m.in. Duńczycy, zakony kawalerów mieczowych i krzyżacki. Z plemion bałtyckich samodzielność etniczną i kulturową zachowali jedynie Litwini oraz Łotysze.

 Osobny artykuł: Krucjaty północne.

Ludy bałtyckie[edytuj | edytuj kod]

Dawne plemiona bałtyckie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. języki bałtyckie. W: PWN [on-line]. WN PWN SA, 1997-2014. [dostęp 2016-08-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa: Wielka Historia Świata. Cywilizacje Europy. Anglia – Słowianie... T. 13. Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 113–117. ISBN 83-7425-368-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Marija Gimbutas: The Balts (ang.). Thames & Hudson, 1963. [dostęp 2016-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-27)].