Przejdź do zawartości

Fidżyjka czerwona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fidżyjka czerwona
Prosopeia splendens[1]
(Peale, 1848)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

papugowe

Rodzina

papugi wschodnie

Podrodzina

damy

Plemię

Platycercini

Rodzaj

Prosopeia

Gatunek

fidżyjka czerwona

Synonimy
 • Platycercus splendens Peale, 1848[2]
 • Prosopeia tabuensis splendens (Peale, 1848)[2]
 • Pyrrhulopsis splendens (Peale, 1848)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Fidżyjka czerwona[4], fidżijka czerwona[5] (Prosopeia splendens) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występuje na wyspach Kadavu i Ono należących do archipelagu Fidżi. Bliski zagrożenia wyginięciem.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany przez amerykańskiego przyrodnika, Titiana Peale’a w 1848 roku jako Platycercus splendens. Holotyp pochodził z wyspy Viti Levu[6]. Dawniej fidżyjka czerwona bywała uznawana za podgatunek fidżyjki kasztanowatej (Prosopeia tabuensis), jednak jest bliżej spokrewniona z fidżyjką ognistobrzuchą (Prosopeia personata)[7]. Nie wyróżnia się podgatunków[8].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Fidżyjki czerwone mierzą około 45 cm oraz ważą około 280 g[9]. Dymorfizm płciowy jest prawie niewidoczny – samica ma trochę mniejszą głowę od samca. Pierś, głowa i spód ciała są intensywnie czerwone. Skrzydła, kuper i pokrywy nadogonowe są jasnozielone. Kark jest niebieski. Lotki i sterówki są zielone z niebieskimi obrzeżami. Dziób i nogi są czarne, a tęczówka pomarańczowoczerwona[7]. Młode przypominają dorosłe, mają jedynie bledszy dziób, brązowe tęczówki i bladą obwódkę wokół oczu[9].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest endemitem archipelagu Fidżi. Zamieszkuje on dwie wyspy – Kadavu i Ono. Został introdukowany na Viti Levu. Był także wprowadzony na wyspy Yasawa Group oraz Ovalu, lecz tamtejsze populacje się nie utrzymały. Obecny obszar występowania szacowaną ma powierzchnię 910 km²[7][10].

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Fidżyjki czerwone zamieszkują lasy i zarośla, a także obszary rolnicze. Spotykane są na nizinach i wzgórzach. Prowadzą osiadły tryb życia. Żerują w parach i małych grupach. W skład ich diety wchodzą owoce i nasiona[10].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Sezon lęgowy trwa od czerwca do stycznia[9]. Zakładają gniazda zarówno w lasach, jak i w wioskach[10]. Gnieżdżą się w dziuplach drzew. W lęgu są składane 2–3 jaja, które są wysiadywane przez samicę. Inkubacja trwa 24 dni. Młode opuszczają dziuplę po 50–55 dniach[7].

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 2023 roku uznaje fidżyjkę czerwoną za gatunek bliski zagrożenia (NT – Near Threatened). Wcześniej – od 2000 roku, była klasyfikowana jako gatunek narażony na wyginięcie (VU – Vulnerable). Trend populacji jest nieznany. Szacuje się ją na 4 tys. dorosłych osobników. Zagrożenie stanowi utrata środowiska poprzez wycinanie lasów i pożary. Wyłapywane są także dla celów hodowlanych[10]. Na Fidżi gatunek ten jest objęty ochroną[7]. Wymieniony jest w II załączniku CITES[10].

W niewoli[edytuj | edytuj kod]

Fidżyjki należą do ptaków bardzo rzadko spotykanych w niewoli. Prawdopodobnie pierwszy osobnik tego gatunku został importowany do Europy w 1864 roku. Przebywał on w Londyńskim Zoo. Później była też trzymana między innymi w ogrodzie zoologicznym w Berlinie, nieistniejącym już zoo w Hamburgu, Tierpark Berlin, Dudley Zoo i w Natura Artis Magistra (zoo w Amsterdamie). Prawdopodobnie obecnie nie jest już trzymana w żadnej europejskiej placówce[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Prosopeia splendens, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b c D. Lepage: Crimson Shining-Parrot. Avibase – The World Bird Base. [dostęp 2022-11-13]. (ang.).
 3. Prosopeia splendens, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 4. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Platycercini Selby, 1836 (Wersja: 2022-09-13). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2022-11-08].
 5. P. Mielczarek, W. Cichocki. Polskie nazewnictwo ptaków świata. „Notatki Ornitologiczne”. Tom 40, zeszyt specjalny, s. 7, 1999. 
 6. T.R. Peale, United States Exploring Expedition. During the years 1838, 1839, 1840, 1841, 1842. Under the command of Charles Wilkes, U.S.N., t. 8. Mammalia and Ornithology, Filadelfia 1848, s. 127–128 (ang. • łac.).
 7. a b c d e f Tomasz Doroń. Fidżyjki rodzaju Prosopeia. „Nowa Exota”. 5/2017. s. 12–13. ISSN 1214-8962. 
 8. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Parrots, cockatoos. IOC World Bird List (v12.1). [dostęp 2022-11-13]. (ang.).
 9. a b c Crimson Shining Parrot (Prosopeia splendens), [w:] Parrot Encyclopedia [online], World Parrot Trust [dostęp 2022-11-13] (ang.).
 10. a b c d e Species factsheet: Prosopeia splendens [online], BirdLife International [dostęp 2023-12-14] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]