Filary Ziemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: inne znaczenia terminu.
Filary Ziemi
The Pillars of the Earth
Autor Ken Follett
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1989

Filary Ziemi (ang. The Pillars of the Earth) – historyczna powieść autorstwa Kena Folletta z 1989 roku. Książka opowiada o dziejach budowy monumentalnej katedry w mieście Kingsbridge w południowej Anglii. Historia ma miejsce na przestrzeni XII wieku, w okresie zwanym Anarchią z uwagi na polityczną zawieruchę spowodowaną zatonięciem Białego Statku z następcą tronu Anglii oraz morderstwem Tomasza Becketa - arcybiskupa Canterbury. Główny wątek wznoszenia świątyni niejednokrotnie stanowi również tło dla innych wątków powieści: walki o władzę nad krajem oraz trudnych losów społeczności średniowiecznej Anglii. Powieść jest wielowątkowa i łączy w sobie różną tematykę: historię, architekturę, intrygę, romans, obyczaj i religię.

Przed publikacją powieści, Ken Follett znany był jako pisarz thrillerów. Powieść przyjęto z ogromnym entuzjazmem, jest ona najlepiej sprzedającą się pozycją pisarza[potrzebny przypis], sam Follett uważa ją za swoją najważniejszą książkę.

Na podstawie powieści powstała gra planszowa Filary Ziemi wydana w Polsce przez wydawnictwo Galakta, miniserial, w którym wystąpili m.in. Ian McShane, Rufus Sewell, Matthew Macfadyen oraz Alison Pill, a także w 2017 roku gra komputerowa z gatunku point & click.

W październiku 2007 roku została wydana kontynuacja powieści nosząca tytuł Świat bez końca, zaś w 2017 r. opublikowano trzecią część cyklu pt. Słup ognia (A Column of Fire). W 2020 pojawiła się powieść pt. Niech stanie się światłość (The Evening and the Morning), której akcja poprzedza wydarzenia opisane w Filarach Ziemi o ponad wiek. W Polsce wszystkie cztery powieści zostały wydane przez wydawnictwo Albatros.