Firlej (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy jeziora. Zobacz też: miejscowości o tej nazwie.
Firlej
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Firlej
Wysokość lustra 144 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 91,3 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

1120 m
962 m
Głębokość
• średnia
• maksymalna

5 m
9,6 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora krasowe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Firlej
Firlej
Ziemia51°33′13″N 22°30′59″E/51,553611 22,516389

Firlejjezioro we wschodniej Polsce na Nizinie Południowopodlaskiej, a dokładniej Wysoczyźnie Lubartowskiej. Leży 12 km na północny zachód od Lubartowa oraz 11 km na południowy wschód od Kocka przy miejscowości Firlej. Wchodzi w skład Jezior Firlejowskich.

Jezioro nie posiada dopływów i stałych odpływów. Okresowy ciek istnieje tylko po roztopach lub ulewnych deszczach. Wypływa z jego zachodniej strony i uchodzi do niżej położonego Jeziora Kunowskiego.

Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta, a kształt owalny. Zbiornik nie posiada wysp.

Otoczenie i zagospodarowanie[edytuj]

Teren wokół jeziora jest zagospodarowany rolniczo. Pola uprawne występują z jego północnej i północno-zachodniej strony. Natomiast od południowego zachodu i południowego wschodu okala je las. Tereny te nie mają bezpośredniego dostępu do jeziora, przy linii brzegowej znajduje się piaszczysta plaża. Wieś Firlej położona jest od północno-zachodniej strony zbiornika. Firlej jest dobrze zagospodarowany rekreacyjnie − znajduje się nad nim 13 ośrodków wypoczynkowych. W pobliżu przebiega droga krajowa nr 19.

Flora i fauna[edytuj]

Zbiornik zarybiany jest wieloma gatunkami. Występują tam drapieżniki takie jak szczupak, okoń, węgorz i sandacz. Białoryb stanowią leszcz, karaś, lin, płoć, karp i amur. Intensywne wędkowanie zmniejsza jednak liczebność ryb. W jeziorze Firlej występują glony i zmniejszają przezroczystość wody. Mimo tego wody posiadają II klasę wód jeziorowych.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]